nlc.hu
Egészség

Vakcinák hatékonyságának vizsgálata Magyarországon

12 hónapos antitest-vizsgálatra keresnek önkénteseket

Miután megjelentek a hírek a Sinophram vakcinával kapcsolatos vizsgálatról, a Koronavírus Sajtóközpont jelezte, nem a kínai, hanem az összes Magyarországon alkalmazott vakcinára vonatkozóan indulnak kutatások.

A Magyar Orvosi Kamara is azzal fordult az operatív törzshöz, hogy a kormányzat tegye elérhetővé a kutatók számára az oltással kapcsolatos adatbázisok kutathatóságát. „A vakcinák hatásosságának valós megítélése érdekében szükség lenne az egyes oltások által kiváltott immunválasz időbéli kialakulásának és erősségének megismerése érdekében egy prospektív reprezentatív vizsgálatot indítani. Ennek eredménye alapján lehetne a mindinkább rendelkezésre álló többféle vakcinát a leghatékonyabban felhasználni, az esetleg szükségessé váló újraoltásokról szakmailag megalapozott döntést hozni. Mindebben a kamara szívesen közreműködik” – írták levelükben.

Az mfor értesülései szerint a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja a kínai Sinopharm oltásra várakozók között egy olyan nyomtatványt osztogat, amelyben 12 hónapos önkéntes antitestvizsgálatban való részvételre invitálják az aláírót.

Fontos az oltások minél szélesebb körű nyomon követése, mind a mellékhatás, mind az immunológiai hatás területén. Ezért arra kérjük, hogy segítse az immunológiai hatékonyság pontosabb nyomon követését az alábbi vizsgálatokhoz történő beleegyezésével – áll a nyomtatvány elején.

A vizsgálatban vérmintákat vesznek, és ezekből megállapítják a SARS-CoV2 elleni humorális (ellenanyagokhoz kötött és cellurális/sejtes) immunválaszt.

A betegkövetés 12 hónapon keresztül történik, négy időpontban:

  • 0. időpont: a vakcina első dózisának beadása előtt (alapimmunitás)
    1. időpont: a vakcina első dózisának beadását követő 14. napon (immunválasz kezdete)
    2. időpont: a vakcina második dózisának beadását követő 14-20. napon (immunválasz maximuma)
    3-8. időpont: a vakcina első dózisának beadását követő 60-360. napon (immunválasz fenntartása).

A vizsgálatból bármikor ki lehet lépni, és felhívják arra is a figyelmet, hogy a vizsgált időszakban bármikor lázas betegség esetén a háziorvosi konzultációt követően jelezni kell a vizsgálatot végző klinikának.

A hvg.hu-nak a témával foglalkozó cikkük megjelenése után operatív törzs levélben jelezte, hogy nem a kínai, hanem az összes Magyarországon alkalmazott vakcinára vonatkozóan indulnak kutatások. „Mint a világ számos országa, természetesen Magyarország is végez kutatásokat a koronavírus kapcsán. Az Egészségügyi Tudományos Tanács és számos egészségügyi intézmény olyan programot indít, amelyben a következő hónapokban gyógyult koronavírusos betegek celluláris immunválaszát fogják kutatni, és a hazánkban alkalmazott mindegyik fajta vakcinával oltottakra is kiterjed a kutatás” – írták.

Sinopharm

Oltáshoz készíti elő a kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinát Majnár Ildikó körzeti ápolónő Demeter Erzsébet szolnoki háziorvos rendelőjében 2021. április 27-én. (Fotó: MTI/Mészáros János)

Hírek a koronavírus elleni vakcinákról:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top