Minden házi patika alapja valamilyen láz- és fájdalomcsillapító. Acetilszalicilsav, ibuprofén, metamizol, paracetamol – ezek azok a hatóanyagok, amelyek alkalmasak a testhő csökkentésére.
De mi történik pontosan a testünkben, amikor lázas állapot lép fel? Ennek jártunk utána!
Tudtad? A testünk hőmérséklete normálisan 36-37 Celsius-fok között van, 37-38 Celsius-fok közötti testhőmérsékletet hőemelkedésnek, a 38 Celsius-fok felettit pedig láznak nevezzük.
A lázas állapot három szakaszra bontható
Ahogy bekerülnek a kórokozók a testünkbe, az ellenük védekező fehérvérsejtekből felszabadulnak az úgynevezett pirogének, vagyis a lázat okozó anyagok. A pirogénekre reagál a hipotalamusz azzal, hogy hőtermelésre ösztönzi a testet. A magasabb testhőmérséklet akadályozza egyes vírusok és baktériumok szaporodását, segíti az immunrendszer aktivitását, a nyiroksejtek ellenanyag-termelését, azaz az egész test hatékonyabban dolgozik a fertőzés ellen.
- A láz első szakaszában hőtermelés folyik, amiből annyit érzékelünk, hogy didergünk, libabőrösek leszünk. A bőr sápadt lesz, a benne futó erek ugyanis összehúzódnak, az izzadás csökken. Aluszékonnyá, kimerültté válhatunk.
- A láz második szakaszában a test hőtermelése és hőleadása kiegyenlítődik, és egy, a normálisnál magasabb szinten stabilizálódik. A láz tehát már nem emelkedik tovább, de még nem is csökken. Ilyenkor már nem fázunk, a bőr meleggé válik, de még nem izzadunk. Mivel a szaporább szívverés és légzésszám ebben a szakaszban is jellemző, a tartós láz, bármennyire is hasznos a betegségek legyűrésében, megterheli a szervezetet. Különösen igaz ez a szívbetegségben vagy egyéb krónikus panaszoktól szenvedőkre. Ezért a tartós vagy különösen magas, 39 °C-t meghaladó láz csillapítandó, még akkor is, ha ma már tudjuk, hogy a láz milyen fontos szerepet játszik a betegségek elleni harcban.
- A láz utolsó szakaszában, a javulást (vagy a lázcsillapítást) érzékelve a hipotalamusz visszaállítja a testhőmérsékletet az eredeti értékre, hűteni kezdi a szervezetet, vagyis a láz csökkenni kezd. A bő verejtékezés miatt a szervezet sok folyadékot és sót veszít, amit pótolni kell, ezért ebben a szakaszban különösen fontos a folyadékfogyasztás.
A patikákban többféle lázcsillapító készítmény közül is választhatunk, amelyek nemcsak a lázunkat viszik lejjebb, de fájdalomcsillapító hatásuk is van, és a betegséggel járó tünetek többségét is gyorsan enyhítik.