A D-vitamin immunrendszerünkre gyakorolt jótékony hatásáról kifejezetten sokat hallhattunk az elmúlt néhány évben, de a D-vitamin ennél sokkal többet is „tud”.
– az egyik legfontosabb funkciója, hogy elősegíti a kalcium és a foszfor felszívódását
– véd a csontritkulástól
– szerepe van az izmok funkcióinak normál működésében
– szabályozza a vérnyomásunkat
– csökkenti a stresszt
– véd a légúti fertőzésekkel szemben
– véd az ízületi gyulladások ellen
– elősegíti az inzulin kiválasztását
– segít a depresszió tüneteinek legyőzésében
– számos krónikus betegség kezelésének kiegészítésére alkalmas
– képes befolyásolni a rákos sejtek kóros szaporodását
– részt vesz a bőr és a hajszálak képzésében!
Felfedezése
A D-vitamin hiányának következményeit egészen korán felismerték az emberek, már az ókorban is foglalkoztak a kérdéssel, de csak az 1600-as évek közepén kezdek el csukamájolajat használni gyógyszerként, kifejezetten D-vitamin hiányra pedig csak a korai 1800-as években írták fel kezelésként.
A betegség első tudományos megközelítése McCollum és munkatársai nevéhez fűződik. 1914-ben vajzsírból egy zsírban oldódó alkotóelemet izoláltak, amelyet később „A-vitamin”-nak neveztek el. Az egészséghez szükséges zsírban oldódó alkotóelemek után kutatva Mellanby 1919-ben zsírszegény tejen és kenyéren élő kölyökkutyákon megfigyelte a csontbetegség kialakulását. A táplálékhoz hozzáadott vajzsír, vagy csukamájolaj csökkentette a betegség kifejlődését. A kulcskísérletet 1922-ben McCollum és munkatársai végezték, amikor megfigyelték, hogy a felhevített tőkehalmájolajban az oxidáció során az A-vitamin megsemmisül, de a csont növekedéséért felelős alkotóelem nem. Ezt a hőálló, zsíroldékony alkotóelemet D-vitaminnak nevezték el. Időközben, egy teljesen más gyógymód látott napvilágot a D-vitamin hiány kezelésére. 1921-ben Hess and Unger megfigyelték, hogy „ a D-vitamin hiány előfordulása szoros összefüggést mutat a napfény szezonális változásával”. Chick és munkatársai az előbb említettek alapján azt állították, hogy a napfénnyel ugyanolyan jól lehet kezelni a D-vitamin hiányt, mint a csukamájolajjal.
Inkább hormon, mint vitamin!
A D-vitamin a szteroid hormonok családjába tartozó zsírban oldódó vitamin, amely zsírban oldódik és hővel szemben ellenálló. A testünk állítja elő napfény hatására. Az emberi szervezet számára legfontosabb formája a D3-vitamin, amely a bőrünkben képződik. Sok minden befolyásolhatja a folyamatot. A kor, a bőrpigmentáció, a napon töltött idő, a ruházatunk, a használt fényvédő, napszak és persze nem utolsó sorban a szélességi fok.
Tudtad, hogy a fekete bőrű embereknek öt-tízszer több napsugárzásra van szükségük ugyanannyi D-vitamin képzéséhez?
Pótolni, pótolni, pótolni!
Ilyenkor ősszel egyre kevesebb napsütés éri a bőrünket, így mindenki számára elengedhetetlen a D-vitamin pótlása. Sajnos csak egészséged táplálkozással nem tudunk elegendő vitamint bevinni a szervezetünkbe, ezért étrend-kiegészítőkkel érhetjük el a legjobb eredményt.
Miután tudjuk, hogy az állati eredetű élelmiszerek D3- és D2-vitamint, a növényi eredetűek D2-vitamint tartalmaznak, így eléggé egyértelmű, hogy a D3 vitamin állati eredetű alapanyagból (lanolin, hal, máj) készül.
Vegán alternatíva, a D2-vitamin élesztőből és gombákból nyerhető.
A szakmai protokoll alapján, felnőttek napi szükséglete átlagosan 1500 – 2000 NE, amivel már megelőzhető a vitaminhiány; a biztonságosan bevehető legnagyobb mennyiség belőle pedig 4 000 NE lehet. A csecsemőknek 400-1000 NE, a gyermekeknek 600-1000 NE, a serdülőknek pedig 800-1000 NE közötti az átlagos D3-vitamin bevitelére lenne szükségük, jelentős túlsúly esetén pedig szükséges lehet a napi 4000 NE mennyiség pótlása.
Ha D-vitamin, akkor Bioextra!
Az új Bioextra OLIVA D3 3000 NE olívaolajban oldott D-vitamin tartalmával egész évben segít pótolni a szervezet számára szükséges D-vitamin mennyiséget!
- 3000 NE hatóanyag tartalom
- polifenolokban gazdag készítmény
- könnyen hasznosuló formula
- lágyzselatin kapszula
Forrás:
*Az anyag a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége hírlevelének felhasználásával készült.
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/taplalkozasi_akademia_2014_03_d_vitamin.pdf
.