Egy tanulmány szerint gyorsabban öregszenek azok a szülők, akik fiúgyermeket nevelnek.
A National Library of Medicine által közzétett tanulmány, röviden összefoglalva, azt vizsgálta, hogy van-e valamilyen kapcsolat a szülők hosszú távú egészségi állapotának alakulása és a fiúgyermekek száma között.
A kutatók a kognitív alapszinteket és a kognitív hanyatlás mértékét elemezték 13 222, 50 éves vagy annál idősebb, minimum egy gyermekkel rendelkező felnőttnél. Ebből a mintából a szülők 82,3 százalékának volt legalább egy fia, és a válaszadók 61,6 százaléka nő volt. Nemcsak azt vizsgálták, hogy az egyes résztvevőknek hány és milyen nemű gyermekük van, illetve a kognitív szintjüket, de egy sor szociodemográfiai tényezőt is figyelembe vettek.
A tanulmány gyakorlatilag arra a következtetésre jutott, hogy a fiúgyermekek nevelése valójában hosszú távú negatív hatásokkal jár a szülőkre nézve. Azoknál a szülőknél ugyanis, akiknek legalább egy fiuk volt, a kognitív képességek meredekebb hanyatlását tapasztalták, mint azoknál, akiknek egyáltalán nem volt fiuk. Emellett kiderült az is, hogy a több fiúval rendelkező szülőknél még gyorsabb volt a kognitív képességek hanyatlása azokhoz a szülőkhöz képest, akiknek csak lányaik voltak.
Bár a szakértők nem tudták teljesen pontosan meghatározni, hogy miért és hogyan történik ez – a tanulmány eredményei arra engednek következtetni, hogy az összefüggés mögött inkább életmódbeli, mintsem biológiai tényezők állnak.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a fiúgyermekek hatása a szülők öregedésére nem korlátozódik egy adott nemre, mivel az eredmények az anyák és az apák körében is hasonló mintázatot mutattak.