„Az ételek, a hangulat és a szorongás közötti kapcsolat egyre nagyobb figyelmet kap” – fogalmazott dr. Uma Naidoo táplálkozási pszichiáter és professzionális séf a Huffpost riportjában.
A táplálkozási pszichiátria egy fejlődő szakterület, mely azzal foglalkozik, hogy az étrend, illetve az abban eszközölt változtatások milyen hatást gyakorolnak a mentális egészségre.
„Az elfogyasztott élelmiszerekből származó információk az agyunkba kerülnek, és hatással vannak az általános mentális egészségünkre – mutatott rá Naidoo. – A hangulatért felelős szerotonin receptorainak több mint 90 százaléka a bélben található, ami rávilágít arra, hogy milyen erős ez az étel-hangulat kapcsolat.”
Ezen elméletből kiindulva tehát elmondható, hogy bizonyos ételek – melyeket gyakran szuperételeknek is neveznek – hangulatjavító hatással bírnak. A szakemberek ugyanakkor felhívják a figyelmet arra is, hogy egyetlen tápanyag vagy vegyület sem tekinthető varázsszernek, tehát lényeges, hogy változatos és tápanyagdús étrendet kövessünk, melynek részeként fogyasszuk az alábbi listán szereplő ételeket is:
Zsírosabb halfajták
Az omega-3 zsírsavakról a klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy javítják a depressziós tüneteket. A zsírosabb halak pedig, például a lazac, a makréla vagy a szardínia pedig kiváló omega-3 források.
Komplex szénhidrátok
Az összetett szénhidrátok – melyek megtalálhatók például a teljes kiőrlésű gabonákban, a hüvelyesekben és keményítőtartalmú zöldségekben – biztosítják a glükóz folyamatos felszabadulását, ami elengedhetetlen az agyműködéshez. Serkentik a szerotonin termelődését is, elősegítve a nyugalom és a jó közérzet érzését.
Zöldségek, gyümölcsök
A gyümölcsök és zöldségek tele vannak antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek támogatják az általános egészséget, beleértve az agy egészségét is. Cél a változatosság a tápanyagok széles skálájának biztosítása érdekében.
Triptofán
A pulyka, csirke, tojás, tejtermékek, diófélék és magvak triptofánban gazdag ételek, melyeknek a szénhidrátokkal való kombinálása fokozhatja a szerotonin termelődését.
Probiotikumok
A probiotikumok kutatások szerint javítják a bélflóra egyensúlyát, ez pedig szintén pozitívan befolyásolja a hangulatot. A Psychiatry Research folyóiratban megjelent tanulmány szerint összefüggés áll fenn a probiotikus ételek fogyasztása és a szociális szorongás csökkenése között. Probiotikumban gazdag ételnek számít többek között a savanyú káposzta vagy a kefir.