Egy orvos arra figyelmeztet, hogy az akril műköröm olyan fertőzéshez vezethet, amely zölddé és kérgessé teszi a körmöket. Dr. Sermed Mezher a TikTok-fiókján tette közzé azt a videót, amelyben 143 ezer követőjét figyelmezteti „a bőrgyógyászok rémálmára”: a zöld körmökre.
Az orvos a videóban egy nő ujjait mutatja, akinek a körömágya kérges, és zöldre vált a körme. „Azon gondolkodsz, hogy olcsón megcsináltatod az akril műkörmöket? Gondold újra” – mondja Mezher a videóban, hozzátéve, hogy „azon túl, hogy csúnya”, az állapotot chloronychiának, más néven zöld köröm szindrómának nevezik, és akkor fordulhat elő, ha az akril körmöket nem megfelelően vitték fel, és a tényleges köröm és az akril műköröm között van egy hézag, amelyet nem töltöttek ki megfelelően.
Az American Osteopathic College of Dermatology (AOCD) szerint a chloronychiát egy Pseudomonas aeruginosa nevű „különösen kellemetlen” baktérium okozza, amely nedves környezetben fejlődik.
Mezher részletezte, hogy a Pseudomonas aeruginosa nem csak körömfertőzést okoz, és bár ritkán, de a körömről a test más részeire, vagy akár más – főleg immunhiányos állapotban lévő – emberekre is átvihető. Amikor a műköröm és az igazi köröm elválik egymástól, a bőr által képzett vízálló tömítés elvész, és a baktériumnak bejárat nyílik a térbe.
„Azon túl, hogy csúnya, valójában nagy probléma lehet, mivel egy-négy hónapig is eltarthat, amíg a köröm kinő, még kezelés mellett is – magyarázza Mezher. – Olyan dolgokat használhatunk, mint az ecetsav vagy antibiotikumok, hogy megpróbáljunk megszabadulni ettől.”
Az ACOD szerint a betegség jól reagál a kezelésre, amely magában foglalja a köröm levált részének levágását, a köröm szárazon tartását és a terület védelmét. Szerencsére antibiotikumokkal a legtöbb esetben jól gyógyítható, ha azonban a kezelés nem vezet eredményre, előfordulhat, hogy a körmöt teljesen el kell távolítani.
Via; Kiemelt kép: Unsplash