Szamárköhögés-járvány ütötte fel a fejét Horvátországban – számolt be az MTI. Ugyan van ellene kötelező védőoltás, az alacsony átoltottság miatt a fertőzöttek aránya egyre nő. Egyik napról a másikra emelkedik a betegek száma, péntekre már elérte az 1435-öt. Több mint 40 éve, 1980 óta nem volt ennyi fertőzött az országban.
Aggasztó a helyzet
Bernard Kaic, a horvát közegészségügyi intézet illetékese aggasztónak nevezte, hogy a megbetegedések nagy száma növelheti az újszülöttek vagy a még be nem oltott csecsemők megfertőződésének esélyét, a betegség pedig számukra súlyos és akár végzetes is lehet. A betegek többsége 10 és 14 év közötti gyermek, a legtöbb megbetegedést Zágrábban és Splitben regisztrálták.
A horvát fővárosban mobil tesztelőpontokat is felállítottak, hogy kiszűrjék a fertőzötteket.
Nőtt az oltásellenesség
Ivo Ivic virológus, a fertőző betegségek spliti klinikájának korábbi igazgatója szerint várható volt a betegség terjedése, mert az átoltottság 85 százalékos az országban, és legalább 96 százalékos átoltottsággal lehet megakadályozni egy tömeges fertőzési hullámot. Úgy véli, egyrészt a koronavírus-járvány is hozzájárult a betegség terjedéséhez (mivel sokáig maszkot kellett hordani, a gyerekek nem eshettek át a fertőzésen, a nyitással pedig kifejezetten romlott a helyzet), másrészt pedig nőtt az oltásellenesség is.
A horvát törvények szerint a gyermekek beoltásának elmulasztásáért 300 euróra büntethetik a szülőket, de a bírság csak a népegészségügyi ellenőrök értesítése és a szabálysértési eljárás elindítása után hajtható be.
Az egészségügyi szakemberek szerint a szamárköhögés bakteriális eredetű, cseppfertőzéssel terjedő, csillapíthatatlan, erős köhögéssel járó megbetegedés. Horvátországban az első oltást két hónapos korban kapják a gyerekek kombinált oltás keretében, és az ismétlődő oltássorozat a fiatal felnőttkorig nyújt védettséget.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock