A mezoterápiának nevezett kezelést 1952-ben Franciaországban fejlesztették ki, ér- és immunrendszeri problémák kezelésére. Egy közösségi oldalakon mostanában terjedő trend viszont úgy forgatja ki az eljárást, ami kifejezetten veszélyes az egészségre. A beavatkozás során vitaminokat és nyomelemeket fecskendeznek a bőr alá, annak kisimítása céljából. A mezoterápia során átmenetileg kis, domború képletek keletkeznek a bőr alatt, majd felszívódnak. Az injekció utóhatásait
a módszer kritikusai egy hüllő bőréhez hasonlítják
és lelkesen töltögetik közösségi oldalaikra az elborzasztó fotókat – írja a LadBible. Az orvosok általában rövid gyógyulási idejű, fájdalommentes eljárásnak tekintik mezoterápiát, egy New York-i bőrgyógyász szerint azonban nem egészen így áll a helyzet. Dr. Viktoryia Kazlouskaya, a MailOnline-nak arról beszélt, hogy a szemtájékon végzett mezoterápia kockázatai túlmutatnak a kisebb mellékhatásokon, különösen akkor, ha a beavatkozást tapasztalatlan személy végzi,
vagy otthon történik.
“A betegek hosszan gyógyuló zúzódásokat, súlyos allergiás reakciókat, sőt bőrelhalást tapasztalhatnak az erekbe történő befecskendezés miatt. Legrosszabb esetben a maradandó szemkárosodás sem kizárt.”
A felhasznált mezoterápiás folyadékkeverék összetétele
szabályozatlan, így a betegek azt sem tudják, mit kapnak a kozmetikai kezelés során. Az injekciók „jó esetben” enzimeket, hormonokat, vitaminokat és egyéb tápanyagokat kombinálnak, egyes esetekben viszont vényköteles gyógyszereket is kevernek. Az Amerikai Plasztikai Sebészek Társasága ezért nem is nem támogatja a mezoterápia alkalmazását, és a szövetségi felügyeleti szerv sem hagyott jóvá gyógyszert mezoterápiában való használat céljából.
A mezoterápiát az Egyesült Királyságban sem szabályozzák
a törvény erejével, de új törvény készül a nem sebészeti kozmetikai eljárások új engedélyezési rendszeréről, amely valószínűleg a mezoterápiát is érinteni fogja. Annál is inkább, mert az eljárás kockázatai közé tartozik az ideg- és vérerek károsodása, szabálytalan bőrkontúrok, sőt égési sérülések és fertőzések is – írja a Heathline.
Kép: Pixabay