nlc.hu
Egészség
Egyre gyakoribb a megtört szív szindróma

Valóban összetörhet a szívünk? – Egyre gyakoribb a megtört szív szindróma a nők körében

Bizonyított, hogy az érzelmi traumák komoly hatást gyakorolhatnak a testi folyamatainkra. A kutatások azt bizonyítják, hogy a metaforáink valóban leképezik a fizikai valóságunkat, hiszen egy lelki trauma által összetört szív és a szívroham tünetei sok közös vonást mutatnak.

Bárcsak lehetne egy olyan szuperképességünk, aminek köszönhetően örökre el tudnánk kerülni a csalódást. Persze ez így önmagában nem lenne igaz, hiszen a csalódások nélkül nem lennénk azok az emberek, akik most vagyunk. Nem tanulnánk a hibáinkból, nem fejlődnénk, ráadásul újra és újra ugyanazokat a mintákat, sémákat követnénk. Sajnos a csalódást soha nem fogjuk tudni elkerülni, viszont az azt követő érzést néha jó lenne kitörölni. Amikor egy nagyobb lelki traumát élünk át, legyen szó egy szerettünk elvesztéséről vagy egy szakításról, nehéz lenne körülírni azt a szívszorító érzést, ami akkor a hatalmába kerít minket. Egy traumatikus esemény után gyakran úgy érezhetjük, hogy megszakad a szívünk. Az igazság azonban az, hogy ez nem is áll annyira távol a valóságtól. 

Fizikai tünetei is lehetnek a szorongásnak 

Nem is gondolnánk, de a szorongás az agynak ugyanazon részét aktiválja, amely a fizikai sérülésekre fizikai fájdalommal reagál, éppen ezért ez az oka annak, hogy az érzelmileg elszenvedett fájdalmat, olykor a saját “bőrünkön” érezzük. Persze egyéntől függ, de a szívbetegségek gyakran társulhatnak emésztési zavarokkal, gyomorfájással vagy hányingerrel. Befolyásolhatja a kognitív folyamatokat, amely nemcsak a memóriára, hanem a verbális készségekre is hatással van. Ez a fájdalom és szorongás az idegrendszerre is hatással lehet, ami miatt gyengébbek leszünk, adott esetben pedig zsibbadnak a végtagjaink. A keringési rendszerünket is érintheti, hiszen megemelkedhet a vérnyomásunk, a szívünk erősen lüktethet, súlyosabb esetben pedig szó szerint megszakadhat a szívünk.

Szívpanasza van egy nőnek

Fotó: Getty Images

Megölhet minket a megtört szív? 

Az, hogy az érzelmi traumák komoly hatást gyakorolnak a testi folyamatainkra tudományosan bizonyított tény, azonban az, hogy ekkora hatással vannak a fizikai működésünkre továbbra is elképesztő. A megtört szív szindrómát az orvostudomány stressz-kardiomiopátiaként is emlegeti. A stressz-kardiomiopátia egy valódi fiziológiai válasz az átélt traumákra, amely adott esetben hosszú távú szívsérüléshez és szívműködési zavarhoz vezethet. Az elszenvedők tünetei gyakran megegyeznek a szívinfarktus jeleivel. Mellkasi fájdalom és zsibbadás is felléphet, éppen ezért nehéz felismerni ezt az állapotot, mivel a személy artériái normálisnak tűnnek, nincsenek elzáródva. A stressz-kardiomiopátiának két formája van: az elsődleges típust érzelmi szorongás okozza, a másodlagosat pedig fizikai sérülés, stressz, valamilyen súlyos fizikai trauma, vagy betegség. 

A megtört szív szindróma egyre gyakoribb a nők körében 

A Smidt Heart Institute tanulmánya szerint a ritka szív-agy rendellenességek száma az elmúlt évek során egyre gyakoribbak a nők körében. A Journal of the American Heart Association című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a középkorú és idősebb nőknél akár tízszer nagyobb gyakorisággal diagnosztizálják a megtört szív szindrómát, mint a fiatal nőknél vagy bármilyen korú férfiaknál. Susan Cheng a Smidt Szívintézet kardiológiai osztályán működő Egészséges Öregedés Kutatóintézet igazgatója és a tanulmány vezető szerzője szerint ez a kutatás igazolja, hogy a szív-agy kapcsolat kulcsfontosságú szerepet tölt be az általános egészségben, különösen a nők esetében. A szakértők szerint az agy és az idegrendszer különböző stresszokra adott reakciói a nők életkorának előrehaladtával változnak. 

„Valószínűleg van egy fordulópont körülbelül 45 éves kor után. Ebben az időszakban a stresszre adott reakció túl nagy hatással lehet a szívre” – mondta Cheng, majd hozzátette, hogy a hasonló korban lévő nők különösen érintettek lehetnek, ugyanis a kockázat az idő előrehaladtával növekszik. 

Az agy és a szív kapcsolata 

A súlyos depressziós zavar egyik legfontosabb tünete az anhedónia. Ez azt jelenti, hogy az adott személy képtelen az örömérzetre. Az anhedóniás depresszió egyik oka, hogy az ember képtelen felidézni pozitív emlékeket. Vajon, ha létezne egy beavatkozás, aminek köszönhetően a pozitív emlékeket újra fel lehetne idézni, akkor csökkenne a depresszió is? 2015-ben egy kutatás során éppen erre keresték a választ egy egérkísérlettel. A kutatásból kiderült, hogy néhány mozgásképtelen egér olyan tüneteket mutatott, amely megegyezett a depresszióval. Ez azt jelentette, hogy kevesebb aktív menekülési útvonalat kerestek egy kihívást jelentő helyzetből, továbbá abbahagyták egy édes oldat fogyasztását is. (Amelyet egyébként az egerek kifejezetten szerettek fogyasztani.) Miután az egerek ebbe a depresszív állapotba kerültek, a tudósok aktiválták az agy azon régióját, amely korábban egy pozitív esemény után aktiválódott. Azoknál az egereknél, akik újra átélték ezt a pozitív emléket, drasztikus változást tapasztaltak. Újra megpróbáltak menekülni a kihívást jelentő helyzetekből és elkezdték inni az édes oldatot, amit a stressz bekövetkezése előtt rendszeresen fogyasztottak. Hogy mit jelent mindez? A pozitív emlékek önmagában nem biztos, hogy hatékonyan enyhítik a szívfájdalmat, azonban mindenképpen támpontot adhatnak az emberek terápiás módszereinek újítása felé. 

Összetört szív

Fotó: Getty Images

A szakértők az elmúlt évek során rájöttek, hogy a szív is igen nagy hatással van az agyra. Tony W. Buchanan a PsichologyToday oldalán azt írja, hogy a szívroham után az agy koordinálja az immunválaszt a felépülés érdekében, azonban azt eddig nem lehetett tudni, hogy milyen agyi régiók és mechanizmusok vehetnek részt a felépülési folyamatban.

A kutatók ezért szándékosan szívrohamot idéztek elő az egereknél, majd aktiválták az agy jutalmazó rendszerét, hogy megvizsgálják ez milyen hatással lesz az állatok felépülésére, regenerációjára.

A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy azoknál az egereknél, akiknél a szívrohamot követően aktiválták az agy jutalmazó rendszerét, javult a szívműködés. Bárhogy is, ezek az eredmények rávilágítanak egy nagyon fontos pontra, mégpedig az agy és a szív közötti kapcsolatra. Az orvostudományban a kettőt sokáig két, egymástól különálló szervként kezelték, azonban az igazság az, hogy nagyon is van összeköttetés. A kutatások azt bizonyítják, hogy a metaforáink valóban leképezik a fizikai valóságunkat, hiszen egy lelki trauma által összetört szív és a szívroham tünetei sok közös vonást mutatnak. Ennek ellenére az agyunk szerves része annak a rendszernek, amely mindkét típusú szívproblémát képes helyrehozni. 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top