nlc.hu
Egészség
Kihullott a haja a kullancscsípéstől

Kihullott a haja a kullancscsípéstől

Félő, hogy vissza sem fog nőni a kullancscsípés helyén.
kullancs, fotó: getty Images

Egy 28 éves, Bostonban élő nő súlyos hajhullást tapasztalt egy rovarcsípést követően. A csípés a fejbőr tetején történt, és az érintett területen hajhullás jelentkezett. Az alopecia elkezdett terjedni, és rövid időn belül komoly hajritkulással, valamint kopasz foltokkal szembesült a fején. Kiderült, a hajhullás kullancscsípés következménye volt.

Az orvosok szerint a kullancscsípés okozta alopecia, bár ritka, viszonylag kiszámítható klinikai lefolyást mutat. A kullancsnak a fejbőrbe való rögzülése általában szövetelhalást idéz elő, ami pedig hajhullást okot. Bár a hajhullás néhány hónap alatt megszűnhet, a szakértők szerint egyes esetekben akár 5 évig is eltarthat.

Így kell kiszedni a kullancsot

A kullancsot csak csipesszel távolítsuk el – vagy ha hosszú a körmünk, ez is megteszi –, mégpedig úgy, hogy a fejrésznél, a bőrünkhöz minél közelebb próbáljuk meg megfogni. Ha ez megtörtént, lassan húzzuk kifelé, majd hagyjunk kb. fél percet, hogy a kullancs maga eressze el bőrt, így nem kell attól tartani, hogy a szájszerve (nem a feje – ahogy tévesen mondani szokták) beszakad. Soha ne akarjuk kitépni, ne csavarjuk, hanem óvatosan, lassan húzzuk kifelé a kullancsot úgy, hogy a bőrünkön kis „sátor” keletkezzen.

Az orvosokkal való konzultáció után az amerikai nő – aki emellett policisztás ovárium szindrómában is szenvedett – szteroidot kezdett szedni, majd egy, ekcéma kezelése ajánlott gyógyszert. Néhány hónap elteltével ugyan elkezdett nőni a haja, kivéve a kullancscsípés helyén és annak közvetlen környezetében – írja a LADBible.

A kullancscsípésekről ismert, hogy duzzanatot, viszketést és hólyagosodást okozhatnak, egyes esetekben Lyme-kórhoz is vezethetnek. Ha nem kezelik, a Lyme-kór fájdalmat és duzzanatot okozhat az ízületekben, idegi problémákat, memóriazavarokat, koncentrációs nehézségeket és szívproblémákat.

Erről ismered fel, ha megfertőz egy kullancs

A kullancs csípése nem fáj, a helye is legfeljebb csak viszket és egy pici pöttyben bepirosodik. Legalábbis jó esetben. Ha ilyesmit tapasztalunk, nem kell szakemberhez fordulni vele. A csípés helyét ne kezeljük semmivel, ne nyomkodjuk, ne fertőtlenítsük, mert ilyenkor ez már teljesen felesleges, sőt akár árthat is, mert bőrirritációt okozhat. Ez pedig megtévesztheti az orvost, ha mégis megmutatjuk neki a csípés helyét. De a dokit csak akkor kell meglátogatni, ha komolyabb tünetünk van: például:

  • a csípés helyén koncentrikus körök terjedése látható (ez a csípés utáni naptól kezdve, akár hónapok múlva is jelentkezhet)
  • izom- és ízületi fájdalom, komoly fáradtság jelentkezik
  • ha a csípés helyén a piros folt terjed
  • ha a csípést követő két héten belül láz, szédülés, fejfájás mutatkozik
  • ha arcidegbénulás lép fel
  • ha szívritmus-zavar jelentkezik
  • ha a fülcimpa vagy az emlőbimbó megduzzad, liláspiros lesz, de nem fáj, és a duzzanat egy hétnél tovább tart
  • ha aszimmetrikus, vándorló térdízületi duzzanat jelentkezik, de csak csekély fájdalom kíséri
  • ha tudatzavar, járászavar lép fel.
  • ha a csípés a fejen történt, minden esetben forduljunk szakemberhez, mert ez nyirokcsomó-duzzanatot és nagy eséllyel központi idegrendszeri szövődményt okozhat.

Kiemelt fotó: illusztráció, Getty Images

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top