Velünk mozognak
Az utóbbi évek legnagyobb fogyis-kütyüs újdonsága sokak szerint a Wii volt, illetve annak fitneszes kiegészítői. A Nintendo játékkonzoljának sikere a mozgásérzékelőjének és a hozzá kapcsolódó, az egész családot vagy társaságot megmozgató játékoknak volt köszönhető. A Wii Fit, illetve később a Fit Plus kiegészítő kifejezetten az otthoni edzéshez nyújt segítséget. Egy, elsőre leginkább egy szobai mérlegre vagy sztep-padra hasonlító eszköz, az egyensúlyozó tábla (azaz balance board) figyeli a mozgásunkat az alapján, hogy hol és hogyan nehezedik rá a lábunk. A gép egy teljes edzésprogramot rak össze nekünk, amit lépésről lépésre mutogat és csinál velünk végig, és amit aztán a gép naptárában is követhetünk. Mindeközben kedves, vicces, pozitív visszajelzéseket kapunk a géptől, ha ügyesen csináltuk a gyakorlatokat… és akkor is, ha kevésbé ügyesen. Az első verzióban, a Fit-ben négy különböző mozgási forma volt: jóga, izomerősítő gyakorlatok, aerobic és az egyensúlyozásra épülő játékok, ezt bővítették az új verzióban további funkciókkal. Hasonlóan mókásnak ígérkezik a Microsoft idén novemberben érkező új játéka, a Kinect, ám ehhez még csak tábla vagy egyéb mozgásérzékelős kiegészítő sem kell, mivel itt beépített kamerák figyelik a játékos testét és annak mozgását.
Aki olyan edzőkütyüre vágyik, amivel a házat is elhagyhatja, és mondjuk futás közben használhatja, annak például a Nike és az Adidas is tartogat valamit – még a sportcipőkön kívül is. Az Adidas az idei év elején mutatta be a miCoach névre hallgató kütyüjét, amit technetes kollégánk tesztelt is nemrégiben. A csuklópántos modulból és pulzusszámlálóból álló miCoach Zone méri az elégetett kalória mennyiségét, az edzési időt és a pulzusszámot, valamint különféle színekkel is jelzi, hogy szerinte éppen könnyed, közepes vagy maximális erőt fejtünk-e ki. A drágább verzió, a miCoach Pacer olyat is tud pluszban az előzők mellett, hogy már MP3 lejátszót is lehet csatlakoztatni, és a zenehallgatás mellett utasításokat is kaphatunk, természetesen az edzéssel és a teljesítményünkkel kapcsolatban. Ehhez már egy lépésszámláló is jár, a rögzített edzési adatainkat, eredményeinket pedig fel tudjuk tölteni a netre, a hozzá járó szoftver segítségével.
Forrás: Technet |
Technetes kollégánk egyébként inkább a Nokia ingyenes szoftverére esküszik: a Nokia Sports Tracker segítségével szokta a bringatúra közben rögzíteni a lényeges adatokat, például a GPS koordinátákat, sebességet, tengerszint feletti magasságot. Ezeket néhány gombnyomással fel lehet tölteni a programhoz tartozó saját fiókba, ahol aztán grafikonokat lehet vele készíteni, és elemezgetni.
Forrás: Technet |
Mobilon természetesen nem csak a Nokia Sports Trackerrel tuningolhatjuk az edzést. Egyrészt, egy időben a gyártók ráálltak a kifejetetten sportoláshoz szánt mobilokra, ilyen volt például a Nokia 5500 Sport vagy a Sony Ericsson W710i. Másrészt rengeteg fitneszes-fogyis mobilos alkalmazást lehet letölteni, elég csak a “diet”, “fitness”, “training” vagy “weight” szavakra rákeresni az helyeken, ahol a mobilunkra letölthető programok vannak. Kalóriaszámolók, teljesítménymérők és -nyilvántartók, motivátorok és videós edzők várnak minket, a telefonunktól és a beleépített funkcióktól függően.
|
Ilyen adatokat természetesen számítógépen is vezethetünk, akár az edzéstervünkkel egyetemben. Készíthetünk saját kis táblázatot, vagy akár használhatunk valamilyen előre legyártott formát is. A Google dokumentum-kezelőjében, a Google Docs-ban számos előregyártott “template” közül válogathatunk – igaz, csak angol nyelven. De találhatunk itt diéta-recepteket (amiket természetesen fenntartással kezelünk, ha nem ismerjük), illetve olyan táblázatokat, amiben azt vezetjük, mit ettünk és mennyit mozogtunk. Sőt, akad itt mini-edzésterv is: Karon Karter pilates edző például itt osztott meg egy pilates, egy súlyzós és egy kardió edzésterv-félét, mellette olyan táblázattal, amiben vezethetjük is az eredményeket.
Néha meg hülyének néznek
Ha fogyóról van szó, számos furcsaság és elborult ötlet is eszébe jut a gyártóknak, ezek közül is muszáj néhányat megemlítenünk. Pár éve rengetegen szórakoztak a Hula széken, ami állítólag ülve fogyaszt, csak csípőkörzéseket kell vele végezni. Nemrégiben pedig olyan kütyüt mutatta be Japánban Calorie Breath néven, amivel a gyomrot lehet edzeni, hogy összemenjen. A működési mechanizmusáról nem sok minden derül ki, de a neve alapján a légzéssel lehet kapcsolatban, már ha egyáltalán valóban kapcsolatban van bármivel is a hiszékenységen kívül.