Zöld tea fahéjjal és csillagánizzsal
Bár első hallásra egy kicsit bizarrnak tűnhet a fahéj és a csillagánizs párosítása, mégis remekül kiegészítik egymást. A csillagánizs zamatos erdei illata tökéletesen harmonizál a fahéjnak az otthon melegére emlékeztető aromájával. Ezt a teát kortyolgatva messze űzheted rosszkedvedet a téli reggeleken, vagy felengedhetsz egy délutáni arcpirosító séta után, de teasütemény eszegetéséhez is jó választás.
Elkészítése: (4 személyre)
- Egy kannába törj apró darabokra 2 rúd fahéjat, amit keverj össze 7-8 szem csillagánizzsal – ezt forrázd le 1 liter vízzel és hagyd ázni 2-3 percig, majd szűrd le!
- Tegyél 4 zöldtea-filtert egy másik kannába, forrázd le az imént kapott öntettel, áztasd 2 percig és már ihatod is!
Miért egészséges?
A zöld tea magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, általános frissítő hatású és serkenti a szellemi teljesítőképességet is. Fahéjjal és csillagánizzsal „megbolondítva” pedig még az emésztésre is jó hatással van.
Hot chili
Egy kis pikáns íz még a leghétköznapibb fogásokat is fel tudja dobni, és ez nemcsak az ételekre, hanem az italokra is igaz. Egy kis chili az italba és a megszokott ízek máris ünnepivé varázsolódnak. A „hot chili” kiváló kortyolgatnivaló lehet szerelmes estéken, mert az aromák libidónövelő hatása miatt nem csak az ital hőmérsékletétől lesz melegetek.
Elkészítése (2 személyre)
- Forralj fel fél liter tejet, öntsd csészékbe, és keverj bele 1-1 mokkáskanálnyi instant kávéport!
- Forró gőz fölött olvassz meg 15 dkg jó minőségű étcsokit, majd ezt is öntsd egyenlő arányban a csészékbe és kavard össze!
- Mindkét ital tetejét koronázd meg egy csipet chilivel.
Miért egészséges?
A chili nemcsak a libidót ébreszti fel, hanem az anyagcserét is felpörgeti, de az igazi titkát a kapszaicin nevű összetevője rejti. Ez az anyag nemcsak a csípős ízért felelős, hanem erősíti a szívet, az immunrendszert és csökkenti a cukorbetegség, valamint a daganatos betegségek kialakulásának esélyét. Az étcsoki érdemeit pedig senki nem vitathatja: nemcsak az idegrendszerre hat jótékonyan (boldogít!), de rendszeres fogyasztásával még a vérnyomás is karbantartható.
Gyümölcsös forralt bor
A téli italok legklasszikusabbikából valódi vitaminbombát kreálhatsz, ha gyümölcsökkel dúsítod. A forralt bor simogatóan ismerős ízének üde frissességet kölcsönöznek az édeskés gyümölcsök, amiket egyedi fűszerezéssel tehetsz „téli ízűvé”. Ha egy kellemes baráti összejövetelen kínálod körbe, nemcsak a hangulatot dobhatod fel vele, hanem a dicséreteket is bezsebelheted.
Elkészítése: (4 személyre)
- Melegíts fel 4 dl száraz vörösbort, fél liter kékszőlő-lével, és amíg fő, közben fokozatosan add hozzá a többi hozzávalót:
- Tegyél hozzá 7-8 szem szegfűszeget, 2 rúd fahéjat, 4-5 szem kardamomot, egy narancs héját és egy késhegynyi gyömbért!
- 1 meghámozott almát vágj szeletekre, karikázz fel egy fél citromot, adj hozzá 5 dkg mazsolát és 10 dkg aszalt gyümölcsöt (legjobb a szilva, vagy a meggy).
- Édesítsd 10 dkg cukorral vagy 2 evőkanál mézzel. Fogyasztás előtt szűrd le az egészet.
- Jó tanács: a „forralt bor csak a nevében „forralt”. Valójában nem szabad csak főzni, mert ha eléri forráspontot, elveszti jellegzetes ízét és az alkoholtartalom is elpárolog belőle. Tehát még azelőtt vedd le a tűzhelyről, hogy bugyogni kezd!
Miért egészséges?
Az aszalt gyümölcsökben az elpárolgott víz miatt a tápanyagok és a vitaminok sokkal nagyobb koncentrációban találhatók meg. A kardamom és a gyömbér emésztéskönnyítő, a szegfűszeg pedig nyugtató és antibakteriális hatásáról híres. Arról nem is beszélve, hogy a fűszerekből kioldódó éteres olajak miatt már a forralt bor illata is pozitív érzelmeket kelt bennünk és a többi összetevője, (alkohol, cukor) is feltornázza a boldogsághormonok szintjét.