Russell Foster, az Oxfordi Egyetem professzora kutatásaival azt bizonyította, hogy a szervezetünkben zajló biológiai folyamatokat egy 24 órás belső időzítő szabályozza. Ennek a „beépített” órának a működését pedig a hipotalamusz irányítja. Kövessük végig egy napunkat, és meglátjuk, mikor melyik testi tünetre kell jobban odafigyelnünk.
06:00
Szív: Jobban indulna a napunk, ha a szervezetünknek hagynánk időt az ébredezésre. A szívroham és a stroke kockázata hajnali hat órától kezd emelkedni, és délelőtt tíz körül éri el a csúcspontját. Szakemberek szerint ez amiatt van, mert amikor felkelünk, tevékenységeinkhez több oxigénre van szükségünk, és olyan vegyületek szabadulnak fel, melyektől emelkedik a vérnyomás.
09:00
Fej: A migrén legtöbbször délelőtt 9 és 11 között jelentkezik. Oka lehet ennek a nyakunkba zúduló sok munka, ám vizsgálatok alapján este 8 és hajnali 4 között is egyre gyakoribb a migrén előfordulása. Kiváltója a vérnyomás emelkedése.
10:00
Ízületek: Dr. Alan Silman, az Arthritis Research UK igazgatója felhívja a figyelmünket, hogy az ízületi fájdalom és merevség délelőtt a legsúlyosabb. Ez az éjszakai mozdulatlansággal, valamint a kortizon és más hormonok ingadozó szintjével is magyarázható. Ilyenkor legyünk óvatosabbak, így elkerüljük az esetleges baleseteket.
13:00
Izmok: A Washington Egyetem kutatói szerint a testhőmérséklet délután 1 és 4 óra között éri el tetőpontját. Az izmok ilyenkor rugalmasabbak, és kisebb a sérülés kockázata, ezért ez az időpont a legideálisabb az edzésre.
15:00
Idegek: Délután 3 és este 7 óra között a legaktívabb az idegrendszerünk, illetve ilyenkor történik velünk a legtöbb stresszes esemény is. Szervezetünk a terhelésre izzadással, heves szívdobogással, légszomjjal reagál, jelezve, hogy ideje pihenni. Kutatások szerint a feszültséget a magnéziumhiány is okozhatja.
16:00
Orr: Folyton tüsszögsz és folyik az orrod? A Quebeci Egyetem szakemberei szerint a köhögés és a nátha tünetei délután 4-től tetőznek. Tesztjeik azt mutatták, hogy a fertőzés ellen harcoló sejtjeink délután kevésbé aktívak.
22:00
Bőr: A gyulladásos bőrbetegségben szenvedőknél este 10 óra körül erősödnek fel a tünetek. Ez a testhőmérséklet emelkedés miatt van, ami az idegvégződésekre gyakorolt hatása miatt fokozhatja a viszketést.
04:00
Légutak: Alvás közben nagyobb mértékben ki vagyunk téve az allergének támadásának. A légutak lehűlnek, és fekvő helyzetben nem is működnek turbófokozaton. Mindezt hormonális változások is kísérik. Ezek együttese felerősíti az asztmás panaszokat.
Cikkünk a Nők Lapja Psziché legfrissebb számában jelent meg.
A tartalomból:
- A lelkünkben élő férfi
- Sárkányanyák és kicsi papucsfiaik
- Nézd meg az anyját, kezeld a fiát! – interjú Novodomszky Évával és Papadimitriu Athinával
- Égnek áll a hajad a stressztől?
- Férfiélet, női sors – Müller Péter írása
- A nőiesség segélykiáltása – PCOS szindróma
- Szabadság, szerelem – teszt
- Gyógyító irodalom