Egy sima, egy fordított, egy sima, egy fordított
Elkötelezett híve vagyok a horgolásnak, úgyhogy különösen nagy örömmel olvastam Betsan Corkhill neurológus tanulmányáról, aminek alapján már kimondhatjuk: a kötés, a horgolás, a varrás és a szövés elfoglalhatja méltó helyét a meditatív tevékenységek között.
Engem személy szerint ez nem lepett meg, mert magamon már rég tapasztalom, hogy nem csak azért horgolok esténként, mert égető szükségem lenne még egy kendőre, vagy a gyerekeim ne tudnának élni még egy horgolt unikornis nélkül. Egész egyszerűen ilyenkor teljesen kikapcsolok, bombát is lehetne robbantani mellettem, az sem érdekelne, csak folytatnám a fejemben a számolást csendben.
Tulajdonképpen ezt az érzést írták most le egy 3545 kötős ember által kitöltött pszichológiai kérdőív alapján. A kitöltők fele kifejezetten nagyon boldognak érezte magát kötés közben, míg a többiek stresszmentesnek, nyugodtnak és kiegyensúlyozottnak írták le magukat. Azok a kötősök pedig, akik gyakran kötnek, legalább háromszor egy héten, magabiztosabbnak, kevésbé szorongónak érezték magukat.
A tanulmányban a szakember végül arra a megállapításra jutott, hogy a kötés, a horgolás, a varrás és a szövés azok a tevékenységek, amik rendkívül jó hatással vannak ránk pszichésen és szociális szempontból, ezáltal pedig az életünk minőségét is emelhetik. Nekem ez azért jó hír, mert ha esetleg a környezetem panaszkodna, hogy miért horgolok folyamatosan, akkor mondhatom azt, hogy ez az én elmejógám, és ha jót akarnak maguknak – azaz vidám anyát, kiegyensúlyozott, hisztimentes feleséget –, akkor hagynak békében számolni a láncszemeimet.
Íme 10 dolog, amit a kézimunka nyújt nekünk
- Mentális kihívás és problémamegoldó képesség
- Szociális érzékenység fejlődése
- Teljes jelenlét
- Szem-kéz koordináció fejlődése
- Tanulás és tanítás
- Figyelem és gondolatok fókuszálása
- Aktív kreativitás fejlődése
- Eredményesség, sikerérzés
- Türelemre és kitartásra tanít
- Fejleszti a memóriát
Mindenki vegye elő tehát a kötő- és horgolótűket, mert úgy tűnik, hogy a flow érzését nem is olyan nehéz elérni, elég hozzá kézimunkázni. Logikus egyébként a következtetés, hiszen az egy tevékenységbe belemerülés, teljes figyelem összpontosítása eredményezi azt a teljes jelenlétet, amitől az agyunk képes megszabadulni a múlton való rágódástól és a jövő miatti aggódástól. De ez már egy másik cikk lenne a pozitív pszichológiáról és Csikszentmihályi Mihályról.