Tiszta sor, hogy állandó pénzzavarhoz az vezet, ha valaki rendszeresen többet költ, mint amennyihez hozzájut. De milyen rossz szokások állnak ennek a hátterében?
Az illető nincs tisztában a valós szükségleteivel. Ahhoz, hogy kijöjjünk a fizetésünkből, akár takarékoskodni is tudjunk, ismernünk kell a különbséget a ténylegesen szükséges és a csak vágyott, de számunkra túl drága dolgok között. Utóbbiakról le kell mondani, előbbiekre muszáj költeni, de mindenhol van lehetőség a pénz megfogására.
Nem vezeti a kiadásokat. Kispolgári szüttyögésnek tűnhet, de a kiadások vezetése roppant hasznos dolog. Egészen döbbenetes összegek jöhetnek ki, ha hó végén összeadjuk például az automatás kávékra és hasonló “filléres” apróságokra költött kiadásokat.
A költségvetés hiánya. Magánszemélyként is hasznos dolog a költségvetés készítése. Előre számoljuk össze, mennyit kell majd a hónapban biztosan elköltenünk lakbérre, rezsire, ételre, utazásra stb. A szórakozás meg a hasonlók a maradékból mennek. Rögtön látni fogjuk, hogy valójában lényegesen szűkösebb keretből gazdálkodunk, mint hittük.
A jelenre koncentrál, a jövővel nem törődik. Sokan vélik úgy, még túl fiatalok a spóroláshoz, és csak a következő fizetésig akarják kihúzni. De félretett pénz nem csak a nyugdíjas évekre kellhet. Egyetlen váratlan kiadás adósságba sodorhat minket, és amíg azt vissza nem fizetjük, még kevesebb pénzt kell beosztanunk. Érdemes elkerülni ezt az ördögi kört.
Forrás: awesometipps.pw