A pislogás a szem egészségének megőrzéséhez fontos reflex, segítségével a könny állandóan egyenletesen oszlik el a szem felszínén, így védi a kiszáradástól, ugyanakkor azt is megakadályozza, hogy a kórokozók kárt tegyenek szemünkben. Percenként körülbelül hússzor pislogunk, de ez különböző hatásokra megváltozhat, sűrűbb vagy ritkább lehet.
Tudtad? Egy átlagos, mintegy hat órás alvás utáni napon kilencezret is pislogunk!
A szemhéjakat kívülről az arc bőréhez hasonló bőr fedi. Leginkább a nőknek rossz hír, hogy a pislogás hozzájárul a mimikai ráncok kialakulásához is, így bőrünk mellett a szem, és szemkörnyék ápolására is kellő figyelmet kell fordítani.
Ritkábban pislogunk, ha olvasunk, ekkor a pislogások száma mintegy felére, 10 körülire csökken percenként. Ennél is ritkábban pislogunk a számítógép monitorja előtt, ilyenkor 7-szer lép életbe ez a reflex.
A folyamatosan termelődő, másodpercenként nagyjából napi 1-3 ml könnyet 5-10 másodpercenkénti pislogással oszlatjuk el a szemfelszínen, hogy annak fénytörő felületén mindig kellő mennyiségű legyen belőle. Hiányában a szaru- és kötőhártya pislogásra fájdalmas, érzékeny és sérülékeny lesz. A szem viszket és ég, a látás is homályossá válhat, gyulladás alakulhat ki. Ezek a megbetegedések a szem körüli érzékeny bőrnek sem tesznek jót.