Németországban és Ausztriában jobb az áruminőség, mint Csehországban, Magyarországon és Szlovákiában – derült ki abból a nemzetközi összehasonlító felmérésből, amelyet a cseh mezőgazdasági tárca megbízásából készítettek a szakértők.
A vizsgálatban egy gyártó kiválasztott termékének mind az öt országban azonos logó alatt árusított termékeit hasonlították össze.
A felmérésben 21 élelmiszer és kozmetikai termék összetételét vizsgálták meg Németországban, Ausztriában, Csehországban, Magyarországon és Szlovákiában.
A Mladá Fronta Dnes cseh lap birtokába jutott adatok szerint
- 13 termék minősége Németországban és Ausztriában jobb volt, mint a három közép-európai országban,
- 5 termék esetében a minőségi eltérés minimálisnak mondható,
- csak 3 termék minősége volt mind az öt országban egyforma.
“A felmérés megmutatta, hogy az élelmiszerek, de más termékek kettős minőségének problémája valóban nem kitaláció” – mondta Marian Jurecka cseh mezőgazdasági miniszter.
Az újság szerint több terméknél váratlanul meglepő eredményeket hozott az összehasonlítás:
- Az egyik német gyártó halhúskonzervje Németországban 64 százalék, Csehországban pedig 50 százalék húst tartalmazott.
- Egy másik német cég Ristorante nevű pizzája Németországban 12 százalék, Csehországban 6 százalék húst tartalmazott.
- A Henkel cég által forgalmazott Persil mosópor Németországban 17,5 százalék aktív anyagot tartalmazott, míg a cseh piacon forgalmazott azonos márkájú termék 13,8 százalékot.
- A Persil mosópornál Magyarországon volt az aktív hatóanyag aránya a legkisebb: 13,4 százalék.
Zuzana Ozanová, a Henkel cég csehországi képviselője bírálta az eredményt, szerinte a mosópor hatásának méréséhez a termék teljes összetételét kell figyelembe venni, nem pedig csak egy kiválasztott részt.
A két nyugati és három közép-európai országban készített összehasonlító felmérés a termékek árát nem vizsgálta.
Korábban Magyarországon is vizsgálták a hazai és a nyugati piacra gyártott termékek minőségbeli különbségeit. Arra jutottak, hogy 70 százalékban van eltérés. Igaz, ebben az is szerepel, amikor a magyar áru volt jobb, vagy csak például színbeli különbséget tapasztaltak.