Eddig a tudósok is abban a tudatban éltek, hogy az ázsiai sztyeppékén élő Przsevalszkij-ló a vadlovak utolsó, fennmaradt képviselői, ám egy átfogó genetikai vizsgálat eredménye most mindent megváltoztatott. Kiderült, hogy a vadlovaknak hitt állatok igazából egy korábban már háziasított faj visszavadult egyedeiből fejlődtek ki.
A Science című tudományos lapban publikált tanulmány megállapította, hogy Przsevalszkij-lovak, valójában a Kazahsztán területén 5500 éve élt botaji nép háziasított lovainak leszármazottai, azaz
egyáltalán nem élnek a Földön vadlovak.
A kutatásban résztvevő Sandra Olsen, a Kansasi Egyetem biodiverzitási intézetének régészeti vezetője biztos volt abban, hogy a legelső háziasított lovak maradványait találják majd meg, amikor ásatásba kezdtek az ismert botaji falvaknál. Viszont a leletekből kinyert DNS nem a modern lovakkal mutatott rokonságot, hanem kizárólag a Przsevalszkij-lovakkal.
A genetikai bizonyítékok arra utalnak, hogy az eddig vadlovaknak vélt Przsevalszkij-lovak ősei a spanyolok által Amerikába hurcolt musztángokhoz hasonlóan háziasítva voltak.