Manapság a munkaerőpiacon komoly problémát jelent a nagymértékű fluktuáció. Magyarországon is nagyon gyakran váltanak munkahelyet az emberek. Ám mint ahogyan az egy tanulmányból kiderült, nem a magasabb fizetés reményében mondanak fel a leggyakrabban a dolgozók – írja a Privátbankár.hu.
A HR-Evolution Kft. 5000 fős reprezentatív kutatásából kiderült, hogy a felmondások leggyakoribb oka, hogy a munkáltató nem tartotta be, amit az álláshirdetésben vagy az állásinterjún ígért. A megkérdezettek 42 százaléka emiatt váltott munkahelyet az elmúlt két évben. A férfiak körében ez a szám némiképp magasabb (49%), a nőknél valamivel alacsonyabb (34%). A második legfontosabb szempont már kevésbé meglepő: a magasabb fizetés és a vonzóbb juttatások miatt mondott fel az elmúlt két évben a megkérdezettek 39%-a. A harmadik ok az embertelen bánásmód és környezet (35%).
A felmondási indokok nemek szerint lebontva:
Férfiak:
- Nem tartották be, amit ígértek: 49%
- Máshol több fizetést és vonzóbb juttatásokat ígértek: 45%
- Embertelen volt a bánásmód: 35%
- Nem volt lehetőség előrelépésre vagy fejlődésre, vagy csak annak, aki nyalizott: 29%
- Nem voltak jók a munkakörülmények: 28%
Nők:
- Embertelen volt a bánásmód: 36%
- Nem tartották be, amit ígértek: 34%
- Máshol több fizetést és vonzóbb juttatásokat ígértek: 33%
- Nem voltak jók a munkakörülmények: 24%
- Nem volt lehetőség előrelépésre vagy fejlődésre, vagy csak annak, aki nyalizott: 23%
Az egyik leggyakrabban előforduló probléma, hogy a cégek túlzó ígéretekkel kecsegtetnek az álláshirdetésekben. Az ígérgetés gyakran folytatódik az állásinterjún is, hogy magukhoz csalogassák a munkavállalókat. Például a maximálisan elérhető bért kommunikálják, de azt már nem, hogy mik a feltételei, amiket szinte lehetetlen elérni
– mondta Csikós Nagy Katalin, a HR-Evolution Kft. ügyvezetője, fluktuációkezelés-szakértő a leggyakoribb felmondási indokról. Elmondása szerint ugyanakkor ez arról árulkodik, hogy megváltoztak a munkaerőpiaci viszonyok, és ma már nem a munkáltató választ, hanem a munkavállaló válogat.