Christopher Alarcon pénzügyi elemző szerint általános tévhit, hogy csak akkor szabad felmondani egy munkahelyen, amikor már van új hely, ahova mehetünk dolgozni. Például ha abban a helyzetben vagy, hogy mindennap stresszt jelent bejárni a munkahelyre, a főnök folyamatosan megaláz, vagy már egyáltalán nem érdekel a munkád, és reggelente azzal a gondolattal kelsz fel, hogy fel kellene mondani, akkor cselekedni kell.
Persze a számlákat kicsit sem érdekli, hogy neked mekkora stresszt okoz a munkahely, mégis, ha nem teszel konkrétan semmit a vágyakozáson kívül, akkor nem is fog történni semmi változás. Alarcon szerint nem kell ahhoz új állás, hogy felmondj a munkahelyen, helyette inkább az a fontos, hogy legyen egy kézzel fogható terved, hogy merre akarsz továbblépni. De még így is nagyon nehéz döntés a felmondás, a szakértő ezért a következő tanácsokat írta, hogy át tudd gondolni alaposan és kitaláld, mi a jó neked.
1. Egyetlen ember engedélyére van csak szükséged
Egy biztos állást otthagyni komoly lépés, főleg ha még jól is fizetnek érte. Amikor Alarcon járt ebben a cipőben, akkor mindenkit megkérdezett a környezetében, hogy szerintük felmondjon-e, de nem kapott egyértelmű választ. A biztonság egy alapvető emberi szükséglet, ezért sokaknak egyszerűen értelmetlennek tűnhet felmondani ott, ahol biztonságban vannak. Ezért a külvilágtól nem is várhatod azt, hogy megerősítsenek egy ilyen általuk vakmerőnek tartott döntésben.
Alarcon azt javasolja, hogy ne akarj engedélyt kérni kívülről, másoktól a felmondásodhoz, helyette inkább gyűjtsd be azoknak a véleményét, akiknek adsz a szavára, és egyedül hozd meg a döntést. Érdemes határidőt is adni magadnak, hogy például 3-6 hónap alatt márpedig eldöntöd, jobbra vagy balra.
2. Győzd le a félelmeidet
Mindenki fél az ismeretlentől, márpedig egy felmondás nagy ugrást jelent az ismeretlenbe. De nem hagyhatod, hogy a félelmeid irányítsanak. Alarcon szerint ezen úgy tudsz segíteni, ha például összeírod a céljaidat, és listát gyártasz arról, hogy mi szól a munkahelyed ellen, és mi az, ami visszatart. Ha leírva látod, hogy sokkal több dolog van a negatív oldalon, akkor könnyebben fogsz cselekedni, mert a félelmeid háttérbe szorulnak. Fogadd el, hogy félsz a változástól, majd kezdd el tervezgetni a jövődet.
3. Ne várj túl sokáig
A jövő tervezgetése azért nem azt jelenti, hogy addig vársz a felmondással, amíg komplett stratégiád nem lesz a következő húsz évre, mert az nyilván képtelenség, nem tudod kiszámítani a jövőt. Inkább arra gondolj, hogy a pénznél és a munkánál sokkal értékesebb az egészséged. Azt pedig már kiderítették a kutatók, hogy egy stresszes munkahely, ahol napi 8-10 órát eltöltesz, rendkívüli készültségben tartja a szervezetet, és komoly egészségügyi problémákat okozhat. Fontos a jó fizetés, de ha beteg leszel a munkádtól, akkor semmit sem ér.
4. Válaszolj a kérdésekre, és készíts tervet
Alarcon egy rövid kérdéssort is összeállított, ami segíthet a tervezésben, ha fel akarsz mondani, de hezitálsz.
- Van spórolt pénzed? Mennyi ideig tudnád fedezni a költségeidet belőle munka nélkül?
- Mit csinálnál a következő 3-6 hónapban, ha ma felmondanál?
- Milyen munkát szeretnél a mostani helyett?
- Mit tettél magadért az elmúlt 3 hónapban?
Ezekkel a kérdésekkel a félelmekről átállíthatod a fókuszodat a gyakorlati kérdésekre, és arra koncentrálhatsz, ami igazán fontos: mit akarsz kezdeni az életeddel, mi lenne számodra az álommunka. Ha elégedett szeretnél lenni az életeddel, akkor a munkád központi kérdés, ne pazarold az idődet egy rossz munkahelyen.