Nagyon meta: kávéból készül a fenntartható kávéscsésze

Horowitz Katalin | 2020. Március 22.
A környezetvédők és a koffeinfüggők egyaránt örülhetnek a praktikus fejlesztésnek.

Bár a világ mostanság inkább a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hírekre figyel, nem árt néha egy picit mással is lekötni a figyelmünket. Például egy csésze jó kávéval. Azt pedig még a home office-ban ülve sem szabad elfelejteni, hogy mekkora problémákat okoz például a műanyaghulladék a bolygónak.

Az újrahasznosítás sajnos egyelőre nem hozta meg a várt megoldást: a brit Metro napilap adatai megmutatják, hogy csak a szigetországban felhasznált eldobható kávéscsészék mekkora gondot okoznak. Eszerint ugyanis minden 400 eldobható csészéből csupán egyet hasznosítanak újra, a többi a sima szemétbe kerül. A globális számok ennél sokkal drámaibbak: évente nagyjából 600 millió eldobható csésze kerül a szeméttelepekre.

A kávéfogyasztás azonban emellett is rengeteg hulladékot termel, sok vizet és áramot is felhasznál, éppen ezért ideje volt valami zöldebb megoldást találni. Ezt a Sydney-ben működő Huskee nevű cég hozhatja el.

A kávébab, amit megdarálunk, ennek a gyümölcsnek a magja (Fotó: Getty Images)

A HuskeeCup néven forgalmazott kávéscsészék ugyanis különleges anyagból, a kávébabokról a feldolgozás előtt eltávolított hártyaszerű héjból készülnek.

„Sokan nem gondolnak bele, de a kávébab valójában egy gyümölcsnek a magja” – magyarázta Tim Heinzee, a Huskee munkatársa.

A héjakat különleges eljárással tömörítik és így egy szinte porcelánkeménységű anyagot tudnak létrehozni. Ebből készülnek a különleges csészék, amelyeket a kialakítás során hosszanti bordákkal látnak el, emiatt a kávé is hosszabb ideig meleg marad bennük. Az anyag további előnye, hogy nem csorbulnak és nehezebben is törnek, mint a porcelánbögrék. További előnyük, hogy mosogatógépben is moshatóak, a kialakításuknak köszönhetően pedig praktikusan tárolhatóak is egyben.

Bár viszonylag új fejlesztésről van szó, egészen barátságos áron elérhetőek: a legkisebb, szűk kétdecis csészékből egy négyes készlet 39 dollárba, vagyis szűk 13 ezer forintba kerül, míg a félliteres változatokért 43 dollárt, azaz bő 14 ezer forintot kell fizetni.

További cikkeink kávéról, koffeinről:

Exit mobile version