Nemcsak a fast fashion márkák, de sok-sok kisebb varroda, családi vállalkozás tért most át a maszkkészítésre. Egyrészt azért, hogy segítsenek védőfelszerelésben a járvány idején, másrészt azért, hogy ezekben az időkben is munkát tudjanak adni az alkalmazottaknak. A tardi Matyodesign is az új kollekció bemutatására készült a 10. születésnapjára, amikor kitört a koronavírus-járvány, így bemutató helyett, most maszkgyártás van. „Számunkra is új kihívás ez a helyzet, hogyan alkalmazkodjunk hozzá, hogyan őrizzük meg a nekünk, velünk dolgozó asszonyok, nénik, kollégák, barátok munkáját”- mondja Váczi Rozi tulajdonos.
Most, a nekik varró tardi hímzőasszonyok kapujára akasztják egy táskában a pamutvászon anyagot, a gumit és hímzőfonalat. Nincs személyes érintkezés, a szorgos kezek pedig napközben dolgoznak a mosható matyó maszkokon. A megrendelésekkel 27 tardi asszony munkahelyét próbálja így megmenteni a cég, „A maszkon kézzel hímzett kismadár, a remény madara látható. Remény arra, hogy a járványnak hamar vége lesz, hogy végül egészségesen kerülünk ki belőle, új tapasztalatokkal, érzésekkel, talán kicsit megújult szívvel is” – mondja Rozi. Azt is tőle tudjuk meg, hogy a csapat legidősebb hímzőasszonya 86 éves, míg a legfiatalabb 17.
A cél az lenne, hogy a nagymamák és a dédmamák átörökítsék ezt a tudást a fiatalokra. Mindenki a napi dolgához igazítja a hímzést. Most nagyjából napi 50 maszk készül.
Az asszonyok a főzés, a kertészkedés vagy éppen a diótörés mellett hímeznek. Az elkészült maszkokból bárki rendelhet, de Rozi a tardi önkormányzatnak is felajánlott párat, azokat a falu időseinek osztják szét.
Jelenleg, a munkahelyek megtartásának érdekében kétféle maszkot gyártanak, a korábban már említett remény madaras verziót, és egy teltebb, matyó rózsás darabot. Emellett készülnek „karantén hímzőszettel”, amelyben minden szükséges eszköz megtalálható lesz, amire egy kezdő hímzőnek szüksége van.