Ma tette közzé magyarul az IPBES (Biodiverzitás és Ökoszisztéma-szolgáltatások védelmével foglalkozó Kormányközi Platform) jelentését a Greenpeace, amely az elmúlt 50 évet tekinti át és a világ ökológiai állapotát mutatja be és szó esik a klímaváltozásról is.
Összegezve a tudósok arra jutottak, hogy teljesen át kell alakítanunk a társadalmi és gazdasági rendszereinket, mert a mostani iránnyal nem tudjuk megőrizni a természetet és elérni a fenntarthatósági célokat.
A világ 145 országából (köztük Magyarországról is) származó 310 tudós ezekre jutott:
- 1700 és 2000 között eltűnt a vizes élőhelyek 85 százaléka. A fogyatkozásuk üteme jelenleg 3-szor gyorsabb, mint ahogyan az erdők fogyatkoznak.
- 75%-át a szárazföldi területeknek, és 66%-át a tengereknek és óceánoknak, alapvetően átalakította az emberi tevékenység.
- 28%-ra zsugorodott az őslakos népek tulajdonában lévő, vagy általuk kezelt területek mérete, beleértve ebbe a védett természeti területek 40%-át, valamint a 37%-át az összes fennmaradó, kevés emberi beavatkozással terhelt területeknek.
- 60 milliárd tonna megújuló és nem megújuló erőforrást nyerünk ki évente a természetből. Ez a 1980-as értékhez képest 100%-os növekedést jelent.
A teljes jelentést és a testület javaslatait ide kattintva olvashatjátok el.
(Kiemelt kép: Pixabay)