A koronavírus-járvány első hulláma ugyan Magyarországon lecsengett, a fertőzés azonban továbbra is megállíthatatlanul terjed a világ más országaiban, elsősorban az amerikai kontinensen, így a szájmaszkok látványától egy ideig még nem fogunk elbúcsúzni. A jellemzően papírból és műanyagból készülő maszkok természetesen a funkciót helyezik a megjelenés elé, hiszen elsődleges feladatuk, hogy megakadályozzák a cseppfertőzéssel terjedő vírus továbbadását.
Ezen szeretne változtatni egy Omari Sartawi nevű séf – értesült az Index. A mesterszakács ugyanis padlizsánhéjból készült, úgynevezett padlizsánműbőrt fejlesztett ki, amelyből fenntartható szájmaszkokat készít.
A séf először eltávolítja a padlizsán héját, amelyet besóz, majd kiszárít, mielőtt bízben megfőzné. Így egy, a műbőrhöz hasonló, a papír szájmaszkoknál vastagabb anyag jön létre, amelyet Sartawi jordán divattervezőknek ad tovább. Ők szabják ki végső formát, és díszes mintákkal és ékszerekkel látják el az így készülő maszkokat.
A Reuters Twitter-csatornáján egy rövid videót is közzétett Sartawi maszkjairól. Ezek alapján kijelenthető, hogy a fenntartható szájmaszkok inkább divatos kiegészítőnek jók, mint járványügyi védőeszköznek, azonban a különleges kreációkra bizonyára mindenki felkapja a fejét, ezzel pedig két legyet lehet ütni egy csapásra, hiszen egyszerre lehet beszélni a fenntarthatóság és a vírus elleni védekezés fontosságáról.
További cikkeink, ha megkívántad a padlizsánt:
- A padlizsán parázson sütve hozza a legjobb formáját
- Tükörtojásos padlizsános lepény
- Kiadós ebéd húsmentesen: padlizsános shakshuka