Már az első adag vakcina is jelentősen csökkenti annak a kockázatát, hogy koronavírus miatt kórházba kerüljön az ember – írja a Telex a skót közegészségügyi szolgálat, a Public Health Scotland kutatására hivatkozva.
A lap értesülései szerint a vizsgálatot több skót egyetem együttműködésével 1,14 millió főt számláló mintán végezték el. Az előzetes eredmények szerint azok, akik megkapták a Pfizer/BioNTech vakcina első oltását, 85 százalékkal csökkent azoknak a száma, akiknek kórházi kezelésre volt szükségük. Tesztelték az AstraZeneca oltóanyagát is, amely 94 százalékban volt képes megakadályozni az oltottak kórházi kezelését. A skót kutatók kifejezetten biztatónak nevezték ezeket az eredményeket.
A szigetországban egyébként március 8-tól kezdik enyhíteni a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásokat, a brit miniszterelnök, Boris Johnson hétfői bejelentése szerint. A brit kormányfő azt is elmondta, hogy terveik szerint július végére Nagy-Britannia minden felnőtt lakosát beoltanak majd a vakcinákkal.
Izraelben már négymillió felett jár az oltottak száma
A Telex rámutat, hogy több országból is pozitív hírek érkeznek a vakcinákkal kapcsolatban. A 9,3 milliós lakosságú Izraelben már 4,3 millió embert már legalább egyszer beoltottak, köztük a 60 év felettiek 89 százalékát. Az országban egyébként már a 16 évnél idősebb korosztály oltása is folyik, a hírek szerint a közeli jövőben a tömegrendezvényekre csak az oltási igazolást felmutatókat engedik be. A lap egy grafikát is közölt, amely szerint a magyar lakosságnak eddig kevesebb mint 10 százalékát oltották csak be.
További cikkeink a koronavírus járvánnyal kapcsolatban:
- 74 fős szülinapi partit oszlatott fel a rendőrség Budapesten
- Több stressz éri a távoktatásban tanulókat, mint a tanteremben ülőket
- Durván megugrott a fertőzésszám Balassagyarmaton, a brit variáns lehet a felelős