Thaiföldön több száz olyan egészségügyi dolgozó fertőződött meg, akiket korábban a kínai Sinovac vakcinájával oltottak be, azért az egészségügyi hatóság úgy döntött, változtatnak az oltási protokollon, és a második dózis kínai vakcina helyett inkább az AstraZeneca oltását adják be az embereknek, azok az egészségügyi dolgozók, akik pedig mindkét adagot megkapták már, harmadik oltásként kaphatnak AstraZenecát vagy valamelyik mRNS-vakcinát.
Thaiföldön februárban kezdték el az egészségügyi dolgozókat a Sinovac vakcinával oltani, több mint 677 ezren kapták meg eddig mindkét adagot, és közülük 618-an fertőződtek meg április és július között, egy nővér meghalt, egy másik dolgozó pedig még mindig kritikus állapotban van. Egy, a New England Journal of Medicine című folyóiratban nemrég publikált tanulmány szerint a Sinovac oltása 65,9 százalékos hatékonyságot mutat a koronavírussal szemben, a kórházi kezelést 87,5 százalékos, a halált 86,3 százalékos hatékonysággal előzte meg.
Az AstraZeneca új koronavírus elleni vakcinájával oltják az embereket egy bangkoki pályaudvaron létesített oltóközpontban 2021. július 8-án, miután 75 ember halt meg a vírus okozta Covid-19 betegségben, ami napi halálozási csúcs Thaiföldön. (Fotó: MTI/EPA/Diego Azubel)
A növekő esetszámok és a kínai vakcinával kapcsolatos aggodalmak miatt mindenesetre megnőtt az igény a magánklinikák által kínált oltóanyagokra, amikor az egyik intézménynél online lehetett foglalni Moderna vakcinát, percek alatt lefoglalták az összes rendelkezésre álló vakcinát, írja a BBC.
Hírek a koronavírus-járványról:
A koronavírus is okozhatta a Honvédkórházban gyilkoló kínai késelő agresszióját
A cseh kormányfő újabb 200 ezer adag vakcinát kér Magyarországtól