A rozsda egyike a legkellemetlenebb dolgoknak, ami észrevétlenül belopózik a háztartásba és megszállja az edényeket, konyhai eszközöket és még sorolhatnánk. Vegyük fel a harcot a a csúnya rozsdafolt ellen.
Kóla
Magas savtartalma miatt több helyen használják tisztítási célokra. Öntsük a rozsdás felületre, hagyjuk rajta 20 -30 percig, majd egy ronggyal töröljük át.
Szódabikarbóna
Keverjük össze annyi vízzel, hogy sűrűbb masszát kapjunk, és kenjük be vele a rozsdás felületet, szintén hagyjuk hatni, majd mossuk le.
Citromlé sóval
Fogjuk a rozsdás tárgyat, nedvesítsük be, szórjuk be sóval, majd öntsük le citromlével. Hagyjuk hatni kb 20-30 percig, majd öblítsük le.
Régi házi praktika a vöröshagyma. Nagyanyáink a berozsdásodott késeket, villákat egy nagyobb vöröshagymával tisztították meg. Addig-addig szurkálták bele a kést, villát, amíg a rozsdafolt egyszerűen levált róla.
Borkősav
A tapasztalt háziasszonyok szerint a borkősav is hatásos rozsdaoldó. A foltot itassuk át a vízben feloldódott borkősavval, majd áztatás után meleg vasalóval vasaljuk át, s utána mossuk ki.
Szóda
Ha nem tűnik túl makacsnak a folt, a szénsav is segíthet, például szóda formájában. Áztassuk ebben a rozsdafoltos tárgyakat egy-két órán át, majd dörzsöljük le a szennyeződéseket.
Fogkrém
A fluortartalmú fogkrém főleg a fehér textilekről távolítja el a rozsdát anélkül, hogy foltot hagyna rajta, de persze, csak ha nem kifejezetten kékre színezett fogkrémről beszélünk, az ugyanis befogja a ruhákat. Negyedórára kenjük be a fogkrémmel a ruhaneműt, aztán mossuk ki úgy, ahogy szoktuk, és valószínű, hogy a mosógépből már úgy jön ki, hogy nyoma sincs rajta a rozsdafoltnak.
Ketchup
A ketchup meglepően hatékony megoldás a kisebb rozsdafoltokkal szemben. Ha vastagon bekenjük vele az érintett felületet, majd néhány óra után átdörzsöljük egy drótkefével, a rozsdának nyoma sem marad, ami annak köszönhető, hogy az ecethez hasonlóan a ketchup savat tartalmaz.