Egy 2016-os közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak jobban félnek a bohócoktól, mint a terrortámadástól vagy akár a haláltól. A kuloultrofóbia, vagyis a bohócfóbia egyáltalán nem nevetséges és bizony komoly fizikai tünetekkel járhat. A kutatók szerint tényleges pszichológiai okai vannak annak, amiért félhetünk a bohócoktól.
Az egyik ok, ami a bohócok esetében nyugtalanító hatású, a jellegzetes smink. Nemcsak az illető személyazonosságát rejti el, de az érzéseit is. A smink vegyes jelzéseket adhat, ha például a bohócnak festett mosolya van, de ráncolja a homlokát. A túlméretezett ajkak és szemöldökök eltorzítják az arcot, így az agy emberinek érzékeli, ám mégsem egészen az. Az arcfestés furcsaságait aztán tovább fokozza a bohóc bizarr jelmeze, illetve viselkedése, a bohóctréfák kiszámíthatatlansága.
Magát a kuloultrofóbia kifejezést csak a kilencvenes évek óta használják, az olyan horrorbohócok népszerűsége pedig, mint például Pennywise, csak még inkább ráirányították a figyelmet erre a fóbiára. Bár a témában eddig kevés tanulmány született, egyes szakértők úgy vélik, hogy 10 felnőttből 1 fél a bohócoktól. Egy gyerekek körében végzett kutatásból kiderült, hogy 1000 gyerek közül körülbelül 10, többségük lány, szintén fél a bohócoktól.
A bohócfóbia leggyakoribb tünetei a következők:
- Felgyorsult légzés és pulzusszám
- Rémület érzése
- Sápadtság
- Izzadás
- Hányinger
- Remegés
Amennyiben a kuloultrofóbia már az életminőséget is zavarja, a leghatékonyabban úgynevezett expozíciós terápiával kezelhető. Ennek során a megfelelő légzés- és relaxációs technikák elsajátítása után a pácienst fokozatosan szembesítik olyan helyzetekkel, melyek kiváltják nála a szorongást. A bohócokról készült képek, illetve videók megtekintésétől lépésről lépésre eljuttatják odáig, hogy képes legyen egy bohóc közelében tartózkodni.