Cliff Arnall pszichológus még 2005-ben publikált egy képletet, amellyel meghatározta, hogy minden évben január harmadik hétfője az év legkatasztrofálisabb napja. Bár a Blue Monday elnevezés elterjedt a köztudatban, a valódi hozzáértők alaptalannak, sőt egyesek kifejezetten károsnak tartják.
Ahogy azt részletes cikkében írja a qubit.hu Arnall képlete tudományos szempontból teljességgel értelmetlen. Képletében a W jelöli az időjárást, a D az adósságot, a d a havi fizetést, a T a karácsony óta eltelt időt, a Q az újévi fogadalmak megszegése óta eltelt időt, az M az alacsony motivációs szintet és az Na a cselekvés igényét.
Bár Arnall különböző formulákkal ügyeskedett, az mindegyikről elmondható, hogy teljesen értelmezhetetlen eredményt kapott, amire a Guardian már 2006-ban is éles kritikával reagált. A legfőbb indok az, hogy a megadott mutatók nem rendelkeznek standard mértékegységekkel, enélkül pedig kezdettől fogva sántít az elmélet.
A pszichológus számításai szerint január harmadik hétfője azért olyan rémes, mert ilyenkor már pont elég messze van a karácsony, beletörődtünk, hogy idén is elbuktunk az újévi fogadalmainkkal, ha esetleg a diéta még kitart, akkor szenvedünk a cukormegvonástól, viszont a nyári pihenés olyan messze van, hogy abba nehezen tudunk kapaszkodni.
Másik kritikus pontja Arnall elméletének az, hogy a depressziót úgy kezeli, mintha azt a jövő tervezésével könnyen el lehetne hessegetni, és csak erre az egy napra korlátozódik, amiről jól tudjuk, hogy nem igaz.
Ha krízishelyzetben segítségre van szükséged, a nap 24 órájában hívható a LESZ által üzemeltetett lelki elsősegélyt nyújtó telefonszám: 116-123 vagy 06 80 810-600
Fotó: Getty Images