Egészségügyi figyelmeztető üzenettel látnak el minden egyes szál Kanadában forgalmazott cigarettát az augusztus 1-jén hatályba lépett új szabályozás első intézkedése alapján – számolt be az MTI. A cigarettaszálakon olvasható feliratok – mint a „méreg minden szippantásban” vagy „a cigaretta impotenciát okoz” – a kanadai kormány szerint lehetetlenné teszik, hogy a dohányosok elkerüljék az egészségügyi figyelmeztetéseket.
„Ez világviszonylatban is precedensértékű intézkedés, hiszen az üzenet minden egyes slukkal közelebb jut a dohányoshoz” – nyilatkozta Rob Cunningham a Kanadai Rákellenes Társaságtól.
A kormány fokozatosan szigorodó intézkedések sorát vezeti be a következő két évben a dohányzás visszaszorítására, amely évente 48 ezer kanadai halálát okozza. A kanadaiak mintegy 13 százaléka dohányzik, ami a kormány szerint évente több mint 6 milliárd dollárjába kerül az állami egészségügyi rendszernek.
Amúgy Kanada volt az első a világon, amely 2001-ben előírta a cigarettagyártóknak, hogy a cigarettacsomagokra képi figyelmeztetéseket helyezzenek el. A beltéri dohányzást pedig még abban az évtizedben betiltották.
Tavaly novemberben egyébként egy, a dohányosok egészségi állapotát vizsgáló, nagyszabású tanulmányt tettek közzé amerikai kutatók. Kiderült, a 35 év a legkésőbbi életkor a leszokáshoz, ha el akarjuk kerülni a visszafordíthatatlan egészségügyi károsodásokat. Ilyenkor még nem feltétlenül jelentkeznek a szervezet károsodásának jelei.
Tíz füstmentes év elteltével a tüdőrák kockázata nagyjából felére csökken az aktív dohányos időszakhoz viszonyítva. Mindemellett a száj-, torok- vagy hasnyálmirigyrák kialakulásának valószínűsége is jelentősen csökken. A dohányzásról való leszokás után 15 évvel szívkoszorúér-betegség, valamint a hasnyálmirigyrák kialakulásának esélye megegyezik egy soha nem dohányzóéval. 20 év elteltével pedig a dohányzás okozta halálesetek kockázata (tüdőbetegség, rák) egy olyan ember szintjére esik vissza, aki soha életében nem gyújtott rá.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock