A Burning Man fesztivál egy furcsának tűnő ceremónia végterméke, amelyről senki nem gondolta volna, hogy harminc évvel később a világ egyik legnagyobb rendezvénye lesz, ahol számos híresség megfordul majd, köztük Paris Hilton, Chris Rock, de még Vajna Timi is.
A fesztiválon kötelező kelléknek számítanak a különböző óriási szemüvegek, mivel a sivatagban mindennap homokviharral kell szembesülnie a résztvevőknek. Ám amennyire a rendezvény részét képezi a homok, a sár egyáltalán nem megszokott, ezért volt meglepetés, hogy több mint 70 ezer fesztiválozó rekedt a sivatagban a hétvégi esőzések után.
2-3 havi eső esett le mindössze egy nap alatt
A sivatagban mindössze 24 óra leforgása alatt 2-3 havi mennyiségnek megfelelő eső esett le, amelynek következtében a fesztiválból egy merő sártenger lett.
A Pershing Megyei Seriff Hivatal szerint egy ember meghalt az esőzés során, ugyanakkor a haláleset körülményeit/részleteit nem hozták nyilvánosságra.
A nagy esőzés következtében szombat este arra utasították a résztvevőket, hogy maradjanak a táboraikban, továbbá kerüljék az autós, illetve a kerékpáros közlekedést. A tisztviselők szerint a több órán át tartó esőzés szinte lehetetlenné tette a különböző járművekkel való közlekedést.
Magyarok a fesztiválozók között
A történtekkel kapcsolatban egy helyszínen lévő magyar fesztiválozó is megosztotta a tapasztalatait, az ő véleménye szerint nem olyan nagy a baj.
Az utolsó két napon leszakadt az ég, és a nagyobb színpadokat leállították, viszont ettől függetlenül a kisebb buborékokban még megy a fesztivál
– írta.
Hozzátette, miszerint a helyszínen valóban nagy sár van, ennek ellenére egyáltalán nincs megrémülve a körülményektől.
A Volton minden évben volt, csak itt nincsenek hozzászokva. Nem lehet ki- és bemenni, viszont ha már ott vagy, nem olyan gáz. Én már sok esős bulit lehoztam, és nem vagyok megrémülve.
A sártengerből Chris Rockot és Diplót egy rajongó mentette ki
Mivel az utakat, illetve a repülőtereket is lezárták, a két híresség úgy döntött, hogy nem várja meg a segítséget. A DJ X-oldalán (korábban: Twitter) számolt be arról, miszerint öt mérföldet, vagyis 8 kilométert gyalogolt a sártengerben a humoristával, Chris Rockkal karöltve, majd nem sokkal később egy rajongó felajánlotta, hogy elviszi őket.
A kalandos platós utazásukról még egy videót is közzétett oldalán, amelyben jól hallható, hogy a humorista semmi másra nem vágyik csak egy hideg kávéra.
Egy ceremóniából kialakult világhírű fesztivál
Az 1900-as évek végén egy San Francisco-i művészeti közösség két tagja, Larry Harvey és Jerry James elégetett egy két méter magas fából készült emberi alakot, amelynek akkor még csekély közönsége volt.
A Burning Man helyszínét nem sokkal később áthelyezték a Nevada állambeli Black Rock sivatagba, ahol a fesztivál utolsó előtti napján, vagyis a munka ünnepe előtti szombaton minden évben elégetik az embert szimbolizáló alkotást.
Ez nem pusztán egy hagyományos egyhetes fesztivál, hiszen a rendezvényt tíz alapelv vezérli, köztük az önellátás, önkifejezés, polgári felelősség, illetve a kreatív együttműködés egyensúlyának megteremtése, amely elősegíti egy művészi közösség kialakítását.
Eredetileg a fogyasztói társadalom ellenpólusaként hozták létre a fesztivált, éppen ezért nincsen pénzhasználat. A rendezvény a cserekereskedelemre épül, továbbá közös társadalmi munkának köszönhető, hogy a fesztivál időtartama alatt tiszta és élhető marad a terület.