Soha nem felejtem el, életem első ecetkóstolóján azzal nyitott az előadó, hogy a jól ismert zöld műanyagflakonos ecet sok mindenre jó a takarításban, de az étkezésben inkább hanyagoljuk. A kijelentés kétségtelenül sarkos. A valóban ízes, aromás, jó minőségű almaecet és borecet egyre drágább, így a klasszikus zöld műanyagflakonos ecet továbbra is a konyhai polcokon pihen, de egyre több háztartásban immár két szerepben: főzéshez és takarításhoz, mosáshoz egyaránt.
Nem csitul a „dédnagyanyáink háztartási fortélyainak” reneszánsza. Az újrafelfedezett jótanácsok két sztárja kétségtelenül az ecet és a szódabikarbóna, de gyakran felmerül csodaszerként a citromsav, a bórax és a marhaepe-szappan is. Nem véletlenül használjuk ezeket a háztartási cikkeket, de minden kattintásvadász cikknek és videónak azért kritikátlanul ne dőljünk be – akkor sem, ha a nagymamák jól bevált receptjeire hivatkoznak.
Mi minden esetben azt tanácsoljuk, hogy ha olvasunk-látunk egy jónak tűnő háztartási tippet, még mielőtt elkezdenénk két anyagot összekeverni a – gyakran ablaktalan, nehezen szellőző fürdőszobákban és mellékhelyiségekben – először egy gyors tényellenőrzéssel győződjünk meg róla, hogy az együtt használt anyagok nem lépnek-e mérgező kémiai reakcióba egymással.
Megtévesztő felhabzás: ecet x szódabikarbóna
„Ecet és szódabikarbóna, a legyőzhetetlen páros!” – olvasható számos cikkben és szupertippben. Mást mond azonban a kémia. Míg ugyanis az ecet savas kémhatású, a szódabikarbóna lúgos, kettejük elegyítésével pedig sav-bázis reakciót kapunk. A bázis olyan kémiai részecske, amely proton felvételére; a sav pedig proton leadására képes. A két anyag tehát egész egyszerűen semlegesíti egymást. Ha a két anyag találkozik, látványosan felhabzik, sokan ezt vélik intenzív tisztítóhatásnak. Mint alább látni fogjuk, a két anyag elegye enyhén mérgező is, ha érintkezünk vele.
Mérgező párosok
Ecet + szódabikarbóna: a találkozásukkor nátrium-acetát és víz keletkezik, az előbbi bőr- és légzési irritációt okoz.
Ecet + hidrogén-peroxid: a keletkező ecetsav maró hatású, a légutakat és bőrfelszínt is felmarhatja.
Ecet + hipó: a keverékből klórgáz szabadul fel, ami köhögést, fulladást idéz elő, és égeti a bőrt.
Alkoholos fertőtlenítő + hipó: örökre érdemes megjegyezni, hogy kloroform gáz képződik a két anyagból, mérgezést, ájulást okoz.
Hipó + ammónia: klóramin gáz szabadul fel a klór és az ammónia találkozásából, ami nehézlégzést, mellkasi fájdalmakat okozhat.
Lefolyótisztító + sósav: a kettő együttes használata szigorúan tilos! A lúgos tisztítószerek és a sósav találkozásából klórgáz keletkezik. Az emberi szervezetre mérgező, ájulást is okozhat.
Kétféle lefolyótisztító: házi tippek ajánlják a többféle lefolyótisztító együttes használatát a fokozott hatás érdekében. Ez határozottan tilos. Jobb esetben csak maró hatást váltanak ki, extrém esetben a keveredésük akár robbanásos reakciót is kiválthat.
Milyen szereket érdemes tartani a háztartásunkban?
Egyéni döntés kérdése, hogy vegyszermentes háztartásra törekszünk, vagy egyes jól bevált vegyszereket használunk takarításhoz, vízkőtelenítéshez, penészeltávolításhoz és mosáshoz. Más etikai szempontok is bejátszhatnak, a marhaepe-szappanra például sokan esküsznek a nagy márkák méregdrága folteltávolító-szereivel szemben, de a vegánok értelemszerűen kerülik a marhaepéből készült szer használatát. Az alábbi anyagok háztartási funkciójával érdemes tisztában lennünk!
Ecet: fertőtlenítő, zsíroldó, penészeltávolító, oldja a vízkövet és az ásványi lerakódásokat, mosáshoz természetes öblítőszer
Szódabikarbóna: szagtalanító, vízkőoldó, ideális előáztatásra, lefolyótisztító
Citromsav: fehérítőszer, rozsda-, vízkő-, folteltávolító
Bórax: folteltávolító, általános tisztító, rovarriasztó, szagtalanító, fertőtlenítő
Folttisztító só (nátrium-perkarbonát, perkarbi, foltsó, oxigénes fehérítő elegye): aktív oxigénes vegyület, ami fehérítő, folttisztító, penészeltávolító
Marhaepe-szappan: zsíroldó, folteltávolító
Hidrogén-peroxid: tisztító, fehérítő, folteltávolító, fertőtlenítő
100%-os illóolajok: a felhasznált növényi részektől függően frissítenek, fertőtlenítenek, antibakteriálisak, segítenek a penészeltávolításban