Az elmúlt napokban az áprilisi időjárás elkényeztetett minket. Abba most ne menjünk bele, hogy ez mekkora gond az éghajlatváltozás szempontjából, vagy abból, hogy milyen lesz az idei termés – az egy külön cikket megérne. Inkább azt nézzük meg, hogyan lehet átvészelni a hőmérséklet-hullámvasutat, hogy mellette az ember megőrizze az ép eszét, és az optimális kedélyállapotát.
Louis Francescutti, az Albertai Egyetem Közegészségügyi Karának sürgősségi orvosa, professzora szerint körülbelül két hétbe telik, amíg hozzászokik a hőmérséklet-változásokhoz. Így tehát nemcsak „hisztiről” van szó, amikor levertséget, fáradtságot, fejfájást, vagy más jellegű tüneteket tapasztalunk magunkon. „A test finoman hangolt, és szeret szűk, 37 fokos tartományon belül maradni, és bármi, ami megváltoztatja ezt a finom egyensúlyt, hajlamosíthat a betegségre.”
Elmondta, hogy a hirtelen hőmérséklet-csökkenés szárazabbá teheti a levegőt, ami viszont gyengíti a légutak nyálkahártyáját, és fogékonyabbá tesz minket a fertőzésekre, ezzel növelve a hajlamot a megfázásra vagy más légúti fertőzésekre.
Jó, de mit tehetek?
Nyilván az nem opció, hogy egy generátor segítségével megváltoztassuk az időjárást – nem is kell, hiszen esőre is szükség van –, a következő dolgokra azonban van ráhatásunk, így ezekre érdemes figyelni az elkövetkezendő napokban.
Igyál, amennyit csak tudsz
Nem lehet elégszer szájba rágni, hogy a test működéséhez a folyadékfogyasztás elengedhetetlen. Ez 2-2,5 liter életmódtól függően, és elsősorban a vízre vonatkozik, ám nehéz időkben be lehet venni a gyógyteák erejét is. A citromfű és a kamilla nyugtatnak, ezért segítenek a hideg idő okozta feszültséget csökkenteni.
Akár a zöld teával is próbálkozhatsz: a benne található antioxidánsok egyszerre erősítik az immunrendszert, csökkentik a szorongást, míg a katekintartalmának köszönhetően bizonyos vírusok– és baktériumok ellen is hatásos kedvencről van szó. Az pedig nem utolsó szempont, hogyha csontig átfagytál, segítenek átmelegedni.
Mozogd ki magadból!
Ilyen időben még a munkába kimozdulni is teher, de ha lehet, ez mégse menjen a mozgás rovására. Már akár 10 perc közepesen intenzív mozgás is elég ahhoz, hogy a testben endorfin szabaduljon fel, ami oldja a szorongást, javítja a vérkeringést – és így például front okozta fejfájás esetében is hasznos – és segít felmelegedni is.
A legjobb, hogy ehhez még nem kell az edzőtermi környezet sem, mutatjuk az egyik kedvenc videónkat, ami segít a hátizmokat lenyújtani, és tényleg konkrétan 10 percet vesz igénybe. Annak is vállalható, aki egyébként nem különösebben szeret mozogni.
Tolj egy délutáni szunyát!
Nem viccelünk, ha van mód rá, akkor nyugodtan dőlj le egy fél órára, mert ez is több frontról támad a hideg idő okozta hibernálódott üzemmóddal szemben. Kutatások bizonyítják, hogy egy gyors délutáni szieszta javítja a memóriát és összességében a teljesítményt is, ami jól jön, ha le vannak merülve azok a bizonyos akkumulátorok a testben. Ha erre nincs mód, akkor viszont ügyelj arra, hogy időben ágyba bújj és a 7-9 óra alvást legalább ezekben a napokban teljesítsd. A tested hálás lesz érte.
Ha a fejed is fáj
A hidegfront okozta fejfájásra több alternatíva is létezik, amiket be tudsz iktatni a mindennapokba. Ilyen a váltózuhany: ennek nagy előnye, hogy serkenti a vérkeringést, és ezzel csökkentheti a fejfájást. A magnézium, mint görcsoldó sem rossz megoldás, hiszen egyrészt szintén fájdalomcsökkentő, másrészt a szorongást is segít oldani. Nem utolsó sorban – ha bírod –, akkor az illóolajok erejét is érdemes bevetni – citromfű, levendula, sőt, akár menta is lehet ez. Első kettő megnyugtatja a testet, míg az utóbbi a légutakat tisztítja, így a betegségek ellen is véd.