nlc.hu
Életmód
Az allergia ritka tünetei

Itt az allergiaszezon: ezek a ritka tünetek is utalhatnak allergiára

Arra figyelmeztet az allergológus, hogy ritka tünetek is jelezhetnek allergiát – ismerd meg ezeket a szokatlan jeleket!

Az allergiaszezon közepén tartunk, folyik az orr, könnyes a szem, bedagad a torok… A tipikus tüneteket már felismerjük, de vannak olyan szokatlan jelek is, melyekről nem gondolnánk, hogy allergiára utalhatnak. Itt az ideje, hogy ezekkel is megismerkedjünk.

Az allergia népbetegség

„Az allergia a XXI. század népbetegsége, egyre gyakoribb fiataloknál és gyermekeknél. Okát egyebek mellett a túlzott civilizálódásban, az erősen szennyezett környezetben látják, amely csökkenti az emberi ellenálló képességet, és ezzel párhuzamosan növeli az érzékenységet az »idegen« anyagokkal szemben. Mind többen reagálnak fokozottan érzékenyen a különböző anyagokra, például a növények pollenjére, a házi porban megtalálható atka ürülékére, az állati szőrre, az élelmiszerekre, a vegyi anyagokra – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ útmutatójában. – Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, melyek egészséges (értsd: nem allergiás) embereknél semmilyen választ nem váltanak ki a szervezetből. Az allergia tehát az immunrendszer »tévedésének« következménye, eltúlzott válasza egy egyébként ártalmatlan anyagra.”

Hazánkban közel 2,5 millió ember szenved allergiás megbetegedésben, azaz rengeteg ember tűri a viszkető szemeket, állandóan folydogáló orrot vagy a torokkaparást az allergia miatt. Az allergia kialakulásában több tényező is szerepet játszhat, a folyamat pontosan nem ismert, ám a kutatók már találtak olyan körülményeket, amelyek hajlamosabbá tesznek az allergiára:

  • genetikai hajlam,
  • az első két életévben elszenvedett súlyos légúti fertőzések,
  • a túlzott antibiotikumszedés,
  • a túlzott tisztaság,
  • háziállatok tartása a lakásban,
  • dohányzás a lakásban,
  • a lakás és a munkahelyi környezet bizonyos jellemzői (kémiai és biológiai levegőszennyezettség, párás levegő, zárt helyiségek stb.).

Magyarországon három allergiaszezont különböztetünk meg:

  1. tavaszi pollenszezon (februártól májusig),
  2. késő tavaszi és kora nyári pollenszezon (áprilistól július közepéig),
  3. nyár végi-őszi pollenszezon (július közepétől októberig).

A parlagfű veszélyei

Magyarországon a legtöbb allergiás tünetet a parlagfű váltja ki, a becslések szerint a felnőtt lakosság 15-20 százaléka allergiás a parlagfű pollenjére. A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai alapján európai viszonylatban Magyarországon a legnagyobb a parlagfű-szennyezettség. A parlagfű nemcsak a tünetek miatt veszélyes, hanem azért is, mert megnöveli a további allergiák kialakulásának kockázatát.

Szokatlan tünetek

A szezonális allergia (amit gyakran szénanáthának hívnak) olyan furcsa tüneteket is okozhat, amelyeket a betegek sokszor nem is társítanak az allergiához. Dr. Duyen Nguyen, a Memorial Hermann Health System allergológusa szedte össze azokat a tüneteket, amelyekre érdemes odafigyelni, mert jelenthetnek akár allergiát is.

1. Rossz lehelet

Az a rossz szájíz nem biztos, hogy az ételektől származik. Lehet, hogy a levegőben lévő sok pollen miatt van. „Amikor túl sok orrváladék csúszik le a torok hátsó részén, a betegek émelyeghetnek, és akár hányhatnak is – mondta Nguyen. – Ez helyet adhat a szájban és a torokban lévő baktériumoknak, hogy elszaporodjanak, ami jellegzetes rossz lehelethez vezet.”

2. Szédülés

Úgy érzed, hogy mindjárt elesel, szédülsz és legszívesebben kapaszkodva járnál? Lehet, hogy az allergiád a bűnös. A száj és a belső fül között, a fülkürtben felgyülemlő váladék nyomást okozhat a fülben, ami Nguyen szerint krónikus fülfájáshoz vezethet, vagy egyensúlyzavart okozhat.

Szédülés

Fotó: Profimedia

3. A szaglás elvesztése

Az utóbbi években a szaglás elvesztését a Covid-19 fertőzéssel szoktuk összefüggésbe hozni, de ez allergiára is visszavezethető. „A szezonális allergiás betegek néha anozmiával jelentkezhetnek, ami a szaglás részleges vagy teljes elvesztését jelenti – mondta Nguyen. – Ez akkor fordulhat elő, ha az orr nyálkahártyája jelentősen irritált vagy elzáródott.”

4. Kimerültség

A kimerültség már lassan állandósul az életünkben úgy általában, de azért utalhat allergiára is, ha nem tudjuk kipihenni magunkat éjszaka. Az allergológus szerint amellett, hogy az allergiás tünetek befolyásolják az alvás minőségét, súlyosbíthatják az olyan alvásproblémákat is, mint az alvási apnoe, ami szintén rossz hatással lehet az alvásra. De kimerültséget nemcsak az alvászavarok miatt érezhetünk, hanem azért is, mert az egész napos küzdelem az allergiával kimerítheti a szervezetet, így a nap folyamán sokkal kevesebb energiával rendelkezik.

A legfontosabb tények az allergiáról (Forrás: Nemzeti Népegészségügyi Központ)

A legfontosabb tények az allergiáról (Forrás: Nemzeti Népegészségügyi Központ)

5. Koncentrációs nehézségek

Allergia esetén sokan számolnak be koncentrációs nehézségekről, sőt, az ADHD egyes tüneteit is tapasztalhatják egyesek a szakember szerint. Ez arra vezethető vissza, hogy a szervezet másra, például az orr vagy a szem viszketésének enyhítésére fordít rengeteg energiát, ami a koncentrációhoz szükséges energia elvesztését okozza.

„Vannak tanulmányok, amelyek szerint az allergiás embereknél nagyobb a valószínűsége annak, hogy ADHD-sok legyenek, mint az átlagpopulációban” – tette hozzá az allergológus. Egy tanulmány szerint az allergia és az ADHD között kapcsolat lehet, az eredmények alapján az allergiás betegeknél 30-50 százalékkal nagyobb az ADHD kialakulásának kockázata.

6. Torokfájás

Bár a torokfájás lehet egy vírusos fertőzés tünete, de annak is lehet a jele, hogy a szervezet a szezonális allergiával küzd. Az oka a szervezet fokozott nyálkatermelésében rejlik, de az is lehet mögötte, hogy az antihisztaminok kiszárítják a nyálkahártyát. Illetve a sok tüsszögés és köhögés is irritációhoz vezethet a torokban.

7. Horkolás

Míg az olyan gyakori alvászavarok, mint az alvási apnoe horkolást okoznak, az orrdugulás is lehet a bűnös. Az allergiás tünetekből eredő orrdugulás szűkíti a légutakat, ami összességében befolyásolja az alvás minőségét a szakember szerint. Az allergológus arra figyelmeztet, hogy a kezeletlen allergia krónikus alvászavarokat okozhat, és hosszú távon kihat az egészségre, magasabb vérnyomáshoz, szívelégtelenséghez és súlygyarapodáshoz vezethet.

Horkolás

Fotó: Profimedia

8. Hangváltozások

A torokköszörülés vagy más hangok kiadása szintén az allergia jele lehet. Van aki kuncogó hangot ad ki, mások kakukkolnak, és van olyan is, aki állandóan köszörüli a torkát – mindezt persze nem tudatosan teszik. Ezek a hangok a szájpadlás hátsó részét dörzsölik, ami az allergia miatt viszket, a hangokkal ezt a viszketést igyekszik az ember ilyenkor enyhíteni, megvakarni.

9. Megmagyarázhatatlan fejfájás

A váladéktól megnövekedett arcüregnyomás lehet az oka a megmagyarázhatatlan fejfájásnak. Az allergiás fejfájás általában a homlokra és az arcokra lokalizálódik, gyakran érzékennyé teszi a területet, és általában reggel a legrosszabb, gyakran a nap előrehaladtával enyhül.

10. Kiütések

A szezonális allergia a fokozott gyulladás miatt olyan krónikus bőrbetegségek fellángolását okozhatja, mint az ekcéma. „Egyeseknél az allergénnel való közvetlen érintkezés után viszketés és kiütések is kialakulhatnak – mondta az allergológus. – Ez gyakran megfigyelhető nyáron, amikor a gyerekek kint játszanak a fűben.”

11. Viszkető nyelv

A szád vagy a nyelved viszketni kezd egy bizonyos étel fogyasztása közben, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy allergiás vagy az adott ételre, hanem az is lehet, hogy az a bizonyos étel keresztreakcióba lép egy másik allergénnel a szakember szerint. Ilyen például a parlagfű és a banán. Ez az úgynevezett orális allergia szindróma (OAS), és akkor fordul elő, amikor a szezonális allergiás náthában szenvedő betegek olyan gyümölcsöt, zöldséget, fűszert vagy diófélét esznek, amely keresztreagál. Általában az étel megfőzésével csillapítható.

Az orális allergia szindróma tünetei:

  • viszkető szájüreg, torokkaparás;
  • száj- és nyelvduzzanat, bizsergő érzés;
  • garatvizenyő;
  • hasi görcs;
  • nagyon ritkán anafilaxia is előfordul.

12. Ízületi fájdalom

A szezonális allergiás tüneteket általános gyulladás kísérheti, mivel a szervezet megpróbál megszabadulni a reakciót kiváltó allergénektől, ami az ízületek fájdalmas duzzanatához vezethet, mivel a szervezet megpróbálja leküzdeni az irritáló anyagot. „Ez a gyulladás, a rossz alvásból eredő fáradtsággal és az allergiaszezont előidéző időjárás-változásokkal együtt gyakori ízületi fájdalmakhoz vezethet” – mondta el az allergológus.

13. Fülcsengés

A fülcsengés a túl sok váladék miatt keletkezhet, ami elzárhatja a fülkürtöt, gyulladást és irritációt okozva. A szezonális allergiában szenvedőknél a fülgyulladás kockázata is megnő, mivel a fül nem képes megfelelően elvezetni a felesleges váladékot. „A kutatások azt is kimutatták, hogy a szezonális allergiával küzdő betegeknél jelentősen nagyobb valószínűséggel fordul elő a fülkürt diszfunkciója, ami a fülzúgás másik vezető oka.”

Általában az allergia tüneteit – akár gyakoriak, akár szokatlanok – szigorú allergénkerüléssel, vény nélkül kapható gyógyszerekkel szokták kezelni, több-kevesebb sikerrel. Az biztos, hogy a kezelést jobb nem az internetre alapozni, hanem felkeresni az allergia gyanújával egy allergológust, aki segíthet a megfelelő kezelés megtalálásában.

Források: 1, 2, 3

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top