Az aura szóval egész más kontextusban talákoztunk eddig, és az aurapontokat is maximum a szerepjátékos kultúrkörben ismertük, de most itt a TikTok és a Z-generáció, hogy új életet leheljen ebbe a kifejezésbe.
A folyamatosan fejlődő internetes szakzsargon hosszú sorában nehéz lehet lépést tartani minden trenddel. Mintha csak tegnap lett volna, hogy tiktokos felhasználók arról énekeltek, hogy „skibidi”. Ha kíváncsi vagy, mi a helyzet jelenleg, hoztunk egy kis összefoglalót az aurapontok trendjéről és jelentéséről.
A Z-generáció szakzsargonja
Az aura definíciója szerint: „Az aura az azonos nevű latin szóból származik, amely eredetileg leheletet jelent, tágabb értelemben pedig emanációt, kisugárzást. A keleti hagyományban, egyes vallásokban és a mai ezoterikus irodalomban az aura az élő és az élettelen testekből kisugárzó, azokat fátyolszerűen körbevevő energiamezők együttese.”
A mostani szituációban, ahogy az aurapontok kifejezés az internet minden szegletéből előugrik, egészen mást jelent, mint ahogy eddig megszokhattuk. Néhány rövid hét leforgása alatt a kifejezés mindennapossá vált a TikTok-videókban és a kommentszekciókban. Ha szoktál tiktokozni, akkor egyre több olyan videót láthatsz, amelyben a felhasználók összeszámolják az aurapontjaikat, vagy megkérdezik a nézőktől, hogy hány pontot vesztettek egy bizonyos – általában kínos – tevékenységért, mint mondjuk egy expasival beszélgetés miatt, vagy mert az arcukra ejtették a telefont fekve telefonozás közben.
Mit jelentenek az aurapontok?
Röviden, az aurapontok egy új mérőszám a Z-generáció számára, amely azt mutatja, hogy mennyire menő valaki. Minden egyes cselekedet, amit egy ember az életben tesz, növelheti vagy csökkentheti az általános aurapontjait.
Nem sikerült időben felköszönteni egy barátodat? Akkor 1523 pontot veszítesz. Nekimentél egy lámpaoszlopnak a járdán? Ez egy videó szerint 634 aurapont veszteséget jelent. Másrészt viszont, ha új cipőben sétálsz az iskolába, az bő 2 ezer auraponttal növeli a pontszámodat.
Persze nem kell túlságosan komolyan venni, ez csak egy újabb népszerű viccelődés az interneten. Ennél sokkal többet nem kell belelátni, legalábbis nagyon reméljük, hogy a gyerekek nem akadnak majd le azon a valóságban, hogy ha nem vesszük meg nekik a legújabb csilliárdokat érő sneakert, akkor aurapontokat fognak veszíteni. Amennyire le lehet szűrni a videókból általános következtetést, az aurapontokkal igazából csak a menőségen tréfálkoznak a felhasználók, ami tulajdonképpen egész ártalmatlan – bár vannak, akik kongatják a vészharangot, hogy perfekcionistává tesz minket ez a trend.
A Know Your Meme szerint az aura kifejezés valószínűleg a kosárlabda- és a futballközösségeken belül vált népszerűvé az X-en, mivel a felhasználók bizonyos sportolókat az „aurájukért” dicsérnek. A TikTok-on aztán ezt kezdték el számszerűsíteni, és így született meg az új pontozós rendszer. Nem teljesen tisztázott, hogy egészen pontosan miért jár levonás, de ha jól sejtjük, ez a kissé boomer magyarázós cikk súlyos aurapontvesztéssel járhat.