Ausztrál kutatók a kontinenstől keletre megtalálták a Noongah nevű hajó roncsát – írja a BBC. A 71 méter hosszú, acél szállító teherhajó 1969. augusztus 25-én járt szerencsétlenül, Új-Dél-Wales és Queensland partjainál, miután viharba került. A túlélők megmentésére az ausztrál történelem legnagyobb tengeri kutatása indult el.
A 26 tagú legénységből öt főt sikerült kimenteni,
mellettük viszont csupán egyetlen ember holttestét sikerült megtalálni. A roncsra évtizedekig nem bukkantak rá, az ausztrál nemzeti tudományos ügynökség (CSIRO) viszont csütörtökön bejelentette: kutatói megtalálták a hajót, 55 évvel azt követően, hogy a Noongah elsüllyedt.
A helyiek már évekkel ezelőtt észlelték a roncsot
a Sydney-től északra fekvő South West Rocks település partjainál található mély vízben, amit jelentettek is a hatóságoknak, a Noongah azonosításához és a merüléshez szükséges technológia eddig nem állt az ausztrál kutatók rendelkezésére. Júliusban egy csúcstechnológiájú merülőhajóval sikerült felderíteni és azonosítani a hajótestet, amit 170 méterrel a felszín alatt, nagyrészt sértetlenül,
függőleges helyzetben a tengerfenékbe fúródva találtak meg.
A The Sydney Project hajóroncs kutató civil szervezet most újabb merüléseket szervez, hogy kiderítse a hajószerencsétlenség okait.