A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány lelkisegély-szolgálatást az elmúlt egy évben közel 30 ezer esetben keresték meg beszélgetésre, megértésre vágyó gyerekek és fiatalok. Az alapítványnál – a szeptember 10-i öngyilkosság-megelőzés világnapja kapcsán – elmondták, hogy az ifjúsági lelkisegély-szolgáltatásukat naponta átlagosan 5 fiatal hívja fel azzal a gondolattal, hogy önmaga ellen fordul.
Az elmúlt egy év során a közel 30 ezer megkeresésből 6 ezer szólt különböző félelmekről, szorongásokról, 4 ezer esetben általános lehangoltságról és depresszióra utaló jelekről számoltak be a fiatalok, 3 ezer esetben pedig a magány érzése miatt hívták fel a lelkisegély-vonalat. Több mint 2 ezer megkeresésben jelent meg az öngyilkossági gondolat, közel 1500 esetben pedig önsértés miatt kértek segítséget a fiatalok.
Súlyos veszélyhelyzetek esetén személyes segítséget is szerveznek, erre az elmúlt egy évben több mint 100 esetben került sor. Akut öngyilkossági veszély miatt pedig 18 esetben volt szükség a mentők közbeavatkozására.
Azt tapasztaljuk, hogy évről évre több gyerek és család marad a pszichés problémákkal megfelelő ellátás nélkül. Sokszor szembesülünk a beszélgetésekben az öngyilkosság több rizikófaktorával is
– hívta fel a figyelmet Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője.
A lelkisegély-szolgálat szerint mindenki tehet az öngyilkosság megelőzéséért, ehhez azonban fontos komolyan venni az öngyilkossági szándékra utaló jeleket, mint például a növekvő lehangoltság, a fokozott reményvesztettség, az erőtlenség, ha valaki nem leli örömét korábban fontos tevékenységekben, visszavonul korábban fontos kapcsolatoktól és a környezettől, öngyilkossági gondolatokat oszt meg, vagy öngyilkossági tervet említ, búcsúüzenetet küld, illetve elajándékozza fontos tárgyait.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock