Csemege mangalica kolbászt hívtak vissza a forgalomból – figyelmeztetett a honlapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Szalmonella lehetséges jelenléte miatt kivonja a forgalomból a Kifli.hu Shop Kft. az alábbi terméküket:
Gazda mangalica kolbász, csemege, 270 g.
A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező terméket ne fogyasszák el:
Minőségmegőrzési idő: 2024.12.29.
Kiszerelés: 270 g
Gyártó: Gazda Csemege Hús Kft.
A termékvisszahívás kizárólag a fenti adatokkal azonosított termékre vonatkozik.
“A laboratóriumi vizsgálatok alapján valószínűleg patogén mikroorganizmussal szennyezett a termék. Egészséged a legfontosabb számunkra, és biztonsági okokból azonnali hatállyal visszahívjuk a kérdéses terméket. Beszállítónkkal közösen alapos vizsgálatot végzünk, hogy biztosítsuk, hasonló eset többé ne fordulhasson elő. Felhívjuk figyelmedet, hogy a visszahívás kizárólag az említett minőségmegőrzési idejű tételt érinti – minden más tétel teljesen biztonságos. Amennyiben a termék még a birtokodban van, kérjük, ne fogyaszd el, és biztonságosan semmisítsd meg. Aggodalomra semmi ok – a visszahívott termék teljes összege automatikusan jóváírásra kerül a vásárlói fiókodban” – közölte honlapján a Kifli.hu.
A szalmonellózis, a szalmonella baktériumok által okozott fertőző megbetegedés. Ezek a baktériumok leggyakrabban élelmiszerrel, ritkábban vízzel vagy piszkos kéz közvetítésével kerülnek a szervezetbe. Jellemző tünetei a hasmenés, hányás, magas láz, de enyhébb esetben csak hőemelkedés, levertség tapasztalható, vagy a fertőzés tünetmentes is lehet. A tünetek általában a szennyezett étel elfogyasztását követően 1-2 napon belül (6-48 óra) jelentkeznek, de akár ennél hosszabb lappangási idő is lehetséges. Leggyakrabban a nyers vagy nem eléggé átsült hús és tojásételek közvetítik a kórokozót, de gyakorlatilag bármilyen ételre rákerülhet külső szennyezéssel, nyersanyagról, eszközről, személyről vagy állatról. A megbetegedés a kisgyermekekre, idősekre, legyengült szervezetűekre különösen veszélyes lehet.
A Nébih legutóbb földimogyoróval szennyezett mustárport vont ki a forgalomból. Előtte pedig pirrolizidin alkaloidok jelenléte miatt őrölt római köményt, illetve határérték feletti ólom miatt őrölt fahéjat hívott vissza. Korábban pedig arra is volt példa, hogy veszélyes konyhai eszközökre figyelmeztetett a hatóság.
Kiemelt fotó: illusztráció, MTI/Lehoczky Péter