
A szemetet mindig szemeteszsákban kell gyűjteni? Vagy jobb, ha a szemetet anélkül dobjuk be a kukába? Nincs egyértelmű szabály, gyakran a hulladék típusától függ. A t-online utánajárt, hogy a szakértők mit ajánlanak és mit részesítenek előnyben.
A hulladék megfelelő elhelyezése nemcsak a környezetvédelem, hanem a hulladékgyűjtés hatékonysága szempontjából is fontos. Sokan azonban nem tudják, hogy bizonyos típusú hulladékokat hogyan kell helyesen gyűjteni és kidobni. Sok háztartásban ugyanis több kuka van, amelyekbe a hulladékot szelektálják, majd a ház előtt a megfelelő kukába ürítik. Egyes háztartásokban viszont a hulladékot megfelelő zsákokba gyűjtik, majd a ház előtti megfelelő kukákba dobják. Az, hogy melyik a jobb és/vagy megengedett, az adott hulladéktól függ. Az alábbiakban bemutatjuk, mire kell figyelni a különböző hulladéktípusok esetében.
Papírhulladék
A papírhulladékot legjobb magában vagy pedig olyan papírzacskóban gyűjteni, amely ugyancsak újrahasznosítható. A műanyag zacskók használata nem ajánlott, mivel ezek nem tartoznak a papírhulladék közé, és megnehezítik az újrahasznosítást. Ha papírhulladékot műanyag zacskóban gyűjtjük, előfordulhat, hogy a hulladékgyűjtők nem veszik át, vagy a tartalmát nem hasznosítják újra megfelelően.
Kommunális hulladék
Az erre a célra rendszeresített műanyag zsákba lehet gyűjteni, majd a szürke vagy fekete kukába dobni – attól függően, hogy milyen színű a maradékhulladék-gyűjtőkukája. A műanyag zacskó előnye, hogy a maradékhulladék-gyűjtő nem szennyeződik olyan gyorsan.
Háztartási szerves hulladék
Az élelmiszer-maradékokat, kerti hulladékot és más szerves anyagokat soha ne gyűjtsük műanyag zacskóban, még akkor sem, ha azon a „biológiailag lebomló” felirat szerepel. Ezek a zacskók gyakran nem bomlanak le elég gyorsan, és problémát okozhatnak a komposztálás során. A legjobb megoldás a bevonat nélküli papírzacskó használata, amely segít a nedvesség felszívásában és megakadályozza a szagok terjedését. Gyűjtsük tehát papírzacskóban, majd dobjuk az utcai szerves hulladékgyűjtőbe. Ennek az az előnye is megvan, hogy a szemetes nem koszolódik be olyan gyorsan.
Csomagolási hulladék
A csomagolási hulladékot (például nem visszaváltható műanyag palackokat, konzervdobozokat és italos kartonokat) a legjobb magában, azaz nem zacskóban gyűjteni. Ha mégis zacskót használunk, akkor az erre a célra rendszeresített műanyag zsákban (sárga zsák) gyűjthetjük és dobhatjuk ki. Ha van sárga kuka, akkor a csomagolási hulladékot egy átlátszó szemeteszsákba gyűjthetjük, majd az utcai kukába dobhatjuk. Fontos, hogy a szemeteszsák átlátszó legyen, hogy a hulladékgyűjtők láthassák a tartalmát. A nem átlátszó zacskók esetében előfordulhat, hogy a gyűjtők nem veszik át a hulladékot, mivel nem tudják ellenőrizni annak tartalmát.
Miért fontos az átlátszó zacskó használata?
Az átlátszó zacskók lehetővé teszik a hulladékgyűjtők számára, hogy gyorsan ellenőrizzék a tartalmat, és megbizonyosodjanak arról, hogy a megfelelő hulladék került a megfelelő gyűjtőedénybe. Ez különösen fontos a csomagolási hulladék esetében, ahol a nem megfelelő anyagok jelenléte megzavarhatja az újrahasznosítási folyamatot.
Mindig figyeljünk arra, hogy a különböző hulladéktípusokat megfelelő módon gyűjtsük, és kerüljük a nem megfelelő zacskók használatát!
Kiemelt fotó: illusztráció, Getty Images