Azok, akik legalább egyszer futottak már egy kiadósat, biztosan érezték, hogy a mozgás befejeztével kellemes eufória járja át a testüket. Ez azért van, mert ópiumhoz hasonló hatású anyag szabadul fel a szervezetben. A fizikai tünetek mellett a futásnak több pozitív lélektani hatása is ismert. Önfegyelemre, kitartásra és belső elcsendesedésre tanít. Segít átlendülni a holtpontokon, így az életben is könnyebb dolgunk lehet, ha a futás adta tanításokkal élünk.
Elégedetten könnyebb az élet
Ha változtatni szeretnél az életeden és ezért futsz, biztos, hogy a belefektetett energia meghozza a gyümölcsét. Már az első teljesített táv után átjár majd az elégedettség, ami a biokémiai folyamatokkal együtt megalapozza, hogy legközelebb is szánd rá magad a mozgásra.
Ezt pedig újabb alkalmak követik és várhatóan a lefutott kilométerek számával egyenes arányban nő az önbizalmad is. Hiszen nem kis erőt kellett gyűjtened ahhoz, hogy legyőzd önmagad, ez pedig a világ egyik legnehezebb dolga.
Több az önbizalom
Ahogyan nő az önbizalmunk, a saját határainkat is képesek leszünk kitolni, sőt vágyunk is arra, hogy időről időre túlszárnyaljuk magunkat. A futás kapcsán azt is megtanuljuk, hogy mindig csak saját magunkhoz hasonlítsunk, ez pedig a hétköznapokban több elégedettséget és racionális célok kitűzését és teljesítését is elősegíti. A monoton testmozgás egy idő után hipnotikus állapotba ejti a sportolót. Elkezdünk befelé figyelni, ismerkedünk a testünkkel, és olyan tulajdonságaink is előtérbe kerülhetnek, amelyekről talán nem is tudtunk – legyen szó bátorságról, fegyelemről vagy kitartásról.
Még több cikk a futásról az NLC-n
- Két lábbal a földön – 5 érv a futás mellett
- “Nem attól jó egy anya, ha otthon ül a gyerekkel” – Dr. Lubics Szilvia, ultrafutó
- “Elhatároztam, hogy 80 km-nél nem futok többet, aztán lett 246 km”