A lakásvásárlás komoly és felelősségteljes dolog, nem mindegy, hogy a leendő otthonod, élettered milyen tulajdonságokkal rendelkezik. A következőket feltétlen vedd számításba a döntésed előtt!
Új építésű vagy felújítandó
Tisztázd előre, hogy új építésű lakást szeretnél, vagy inkább a felújítás mellett döntesz, és saját ízlésed szerint formálod újra a lakást. Ha a felújítást választod, légy nagyon alapos, mert olyan kiadásokat is rejthet a ház, ami az elején az eszedbe sem jutott! Szakemberrel méresd fel, hogy hol futnak a vezetékek, mikoriak, milyen a parketta, mi van a padlószőnyeg alatt, hol helyezkednek el a kiállások. Nézd meg, hol van a vizes blokk, és kell-e falakat kiverni, tereket egybenyitni, hogy számodra élhető legyen a lakás, és eszerint tervezd a kiadásaidat, és válaszd ki a hitelt is. Ha új építésű mellett döntesz, akkor is vigyél statikust, építészt, aki megláthatja azokat a hibákat is, amiket te az új illat mellett észre sem veszel.
Nyílászárók, szigetelés
Rengeteget spórolhatsz a rezsin, ha jól szigetelt a ház, és a nyílászárók is le vannak cserélve, vagy eleve újak. Télen a falak jobban tartják a meleget, és nem kell magasra tekerni a termosztátot, vagy a radiátort, nyáron pedig – ha olyan tájolású a ház – előfordulhat, hogy klímára sem lesz szükséged. Ha több ponton záródó biztonsági ajtód van, az nemcsak a biztonságérzetedet alapozza meg, hanem komoly összegeket is spórolhatsz vele, ugyanis nem neked kell költened egy új ajtóra, aminek az ára igen borsos tud lenni.
Tájolás
Gondold végig, azt szeretnéd-e, hogy reggelente a hasadra süssön a nap az ágyban, azaz keletre nézzenek az ablakok, vagy inkább a délutánokat szereted napfényfürdőben tölteni, vagyis nyugat felé szeretnél kilátást. Leendő otthonod tájolása azért sem mindegy, mert ha napos a lakás, télen jól jön a sok fény, könnyebben felmelegszik a lakás, de nyáron jobban kell a hűtésre ügyelned. Egy északi tájolású lakás például nyújthat annyi hűvöst, hogy ne legyen szükséged klímára, de ha a lakás nyugatra néz, számíthatsz rá, hogy a munkából hazaérve a nyári hónapokat forróbbnak fogod megélni, főleg legfelső lakóként, lapos tetős házban.
Fűtés típusa
Feltétlen gondold át, hogy mennyit szeretnél költeni a fűtésre, mert rengeteget spórolhatsz a számláidon, ha jól döntesz! Ha panellakásra esett a választásod, feltétlen legyen egyedi mérőórás, mert a távfűtés nem tartozik a legolcsóbb fűtési megoldások közé. A konvektoros megoldást lehetőleg mellőzd, de ha álmaid otthonában konvektor van, akkor jó tudni, hogy vannak már esztétikus, és meleget adó készülékek, viszont ebben az esetben számolj a csere költségeivel, ami akár több százezer forint is lehet. A legjobb a házközponti fűtés, ami igaz, kicsit drágább, de cserében a ház tartja karban a fűtést.
Olvass még cikket lakás és otthon témában az NLCafén:
- 6 hét alatt épített álomházat magának
- Egy dögös, modern ház, amit biztosan mi is megépítenénk magunknak
- Egy igazán csajos lakás
- Lakásdekorációs ötletek őszre
- Férfias energiák egy eklektikus lakásban
Így készülj a lakásvásárlásra – tippek a kínálat sikeres felméréséhez
Lakásvásárláskor nem csupán az ingatlanok terén kell alaposan felmérni a kínálatot, hanem a hiteleknél is érdemes megkeresni a számunkra legmegfelelőbb ajánlatot. A legtöbbünk számára fontos, hogy a törlesztőrészlet mértéke kedvező legyen, a legtöbbször 10-20 éves futamidő mellett pedig lényeges, hogy a THM is alacsony legyen, hiszen ez befolyásolja a visszafizetendő összeget. A THM számítását jogszabály határozza meg, amely az összes egyszeri felmerülő költséget és az egyéb kapcsolódó szolgáltatások díját is tartalmazza.
Somogyi Péter
a Budapest Bank lakossági termékfejlesztési vezetője