A TASZ közérdekű adatkéréssel fordult a Klebersberg Inézményfenntartó Központhoz (Klik), hogy arról tájékozódjon, van-e nyoma a szcientológiai egyházhoz közel álló szervezetek és az iskolák közötti együttműködésnek. Azt írták: a válaszból az derült ki, hogy több dokumentálható esetben a szcientológusok állami támogatással folytathattak tevékenységet iskolások körében, vagy más módon működtek együtt a tankerületekkel.
Jelentésük szerint a szcientológiai egyház tagjai több olyan szervezetet hoztak létre, amely “áltudományos módszerekkel drogterápiának vagy drogprevenciónak álcázott marketingtevékenységet” végez az egyház befolyásának növeléséért.
A Magyarországi Szcientológia Vallási Egyesület közölte: “értetlenül állnak a vádaskodások előtt”, és jogi képviselőjükkel felveszik a kapcsolatot. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a jelentésben szereplő civil szervezetek az egyháztól független szervezetként működnek, nagyobbrészt azok a szcientológusok és más vallás követői működtetik, “akik felvállalták a felelősséget, hogy a társadalom jobbításán dolgozzanak, és egy drogmentes élet üzenetét közvetítsék”. Ezt a tevékenységet a Nemzetközi Szcientológia Egyház és magyarországi szervezetei “felvilágosító anyagokkal” támogatják, amelyek a drogokról és káros hatásaikról szólnak – írták, hangsúlyozva, hogy a drogokról szóló füzetek nem utalnak vallásos tanításokra.
Hozzátették: “a cikkben szereplő szervezetek nevében nem tudunk nyilatkozni, hogy hol és milyen tevékenységeket végeznek, illetve kivel tartanak kapcsolatot”.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a TASZ közleményére úgy reagált: a tankerületeket naprakész információkkal látja el a szcientológiai egyház és társszervezeteinek működéséről és módszereiről. Az MTI kérdésére kifejtették: a tankerületek és az intézmények a vonatkozó jogszabályi előírásokat követve előzetesen szűrik az iskolákban megszervezendő prevenciós eseményeket és az előadásokat tartó szervezeteket.