A magyar kormány 2012-ben vezette be a jelenleg használatos cafeteria-rendszert, döntésével létrehozta a SZÉP-kártyát és az Erzsébet-utalványt, mindeközben megvonta a korábbi étkezési jegyeket kibocsátó francia Edenred, Le Cheque Déjeuner és Sodexo cégektől a forgalmazási jogot. Az Európai Bizottság még 2011 novemberében szólította fel hazánkat, módosítson a cafeteria rendszer bevezetésének szabályain. Mivel ez nem történt meg, a Bizottság beperelte Magyarországot az Európai Bíróságnál.
A per jelenlegi állása szerint a bíróság mellett működő főtanácsnok a Bizottság érveivel ért egyet, és ha a bíróság elmarasztalja hazánkat, amire igencsak nagy az esély, az a jelenlegi cafeteria-rendszer borulásához vezethet. Az Európai Bizottság álláspontja szerint ugyanis a monopólium, illetve a kibocsátók körének indokolatlan korlátozása megsérti az unió belső piacán a szolgáltatásnyújtás szabadságát.
Az Európai Bíróság pár hónapon belül hozhat döntést az ügyben, egyelőre tehát még nem kell tartani a SZÉP-kártya és az Erzsébet-utalványok megszűntésétől. Ugyanakkor ha a mai iránymutatás szerint jár el a bíróság, akkor vélhetően a monopólium feloldására és a külföldi szolgáltatók piacra engedésére kötelezheti Magyarországot, ami a cafeteria-rendszer újabb átalakítását teszi szükségessé.
További cafeteria témában írt cikk az NLCafén
- Cafeteria – mit kaphatunk a cégektől?
- Cafeteriában kapott SZÉP-kártya: ne pazaroljuk sült krumplira
- Minden ötödik magyar használja a cafeteriát utazásra
Forrás: HVG