A pszichológusok úgy vélik, a saját kezdeményezésre történő névváltoztatás hátterében az objektív okok mellett szinte mindig van valami más is. A kérelmezők tudat alatt azt remélik, hogy a nevük módosításával az életük is megváltozik. Vannak, akik le akarják zárni életük korábbi szakaszát, és az újat egyfajta “tiszta lappal” szeretnék indítani.
A statisztikák szerint a családnevet változtatók nagy része az apa vezetéknevét szeretné lecserélni az anyáéra vagy a nevelőapáéra. A háttérben sokszor fájdalmas családi történetek állnak.
“Szívesen megváltoztatnám a nevemet, mert az apám alkoholista és állandóan vert minket, utálom, hogy a nevemben még mindig közöm van hozzá. Édesanyám vezetéknevét szeretném fölvenni, már meg is szereztem a kitöltendő papírokat, szóval jó úton haladok. Az sem tart vissza ettől, hogy mindenki csodálkozik majd, miért lett hirtelen más a vezetéknevem. Majd elmagyarázom, és kész. A barátaim úgyis tudják az okot, más pedig nem nagyon érdekel” – mesélte egy fiatal nő az NLCafénak.
“Amikor férjhez mentem, valahogy automatikusan felvettem a férjem nevét és …-né lettem, utána jött még a lánykori nevem is – meséli egy másik olvasónk. – Tanárként marha macerás volt ilyen hosszú nevet leírni naponta százszor, és ráadásul a férjes nevem nem is tetszett. Egyszer csak elhatároztam, hogy megválok tőle, el is intéztem, de a férjemnek évekig nem mertem megmondani, azt hittem, haragudni fog érte. Amikor véletlenül kiderült, kicsit sem volt pipa, azt mondta, hogy neki mindegy, hisz nem ettől vagyok a felesége.”
Régen nem volt jellemző, hogy a nők válogattak volna: felvették a férjük nevét, megtoldva a né-val, és kész. Vagyis az asszony alárendeli magát a férjének, a saját nevét tudatosan háttérbe szorítva ura nevét veszi fel, ma pedig egyre többen ragaszkodnak saját nevükhöz. Ma már a nők azzal, hogy férjhez mennek, nem kívánnak lemondani saját szellemi, lelki függetlenségükről. Ráadásul a “házas nevet” ezerféleképpen lehet variálni, ahogyan a gyerekek nevét is.
Korábban az egyik cikkünkben írtunk az érdekes új keresztnevekről, többek között a Kelénről is. Később írt egy olvasónk, aki az első magyar Kelén, és saját maga kérvényezte az új keresztnevet. Ezért: “A történet pedig, hogy a kishúgom második neve Helka, az eredeti történetben az ő párja volt Kelén, és az erős testvériséget pecsételtem meg ezzel” – írta Bálint Kelén.
Sok magyar sztár sem az eredeti nevét viseli
- Bíró Ica eredetileg Bíró Antalné, de Metál Ladyként mégsem futhatott ezen a néven, a lánykori Boruzs Ilona sem illett volna a képbe, így lett végül Bíró Ica.
- Koós János sem ezen a néven született, és zeneakadémistaként egy plakáton látta először ezt a nevet. Meg is kérdezte Marton Frigyestől, hogy ki írta el a nevét, mire azt a választ kapta, hogy senki, Kupsa Jánosként nem lehet befutni, így ő maga keresztelte át Koósra. Később az egyszerűség kedvéért a művész engedélyt kért a belügyminisztériumtól és hivatalosan is megváltoztatta a nevét.
- Kiki Patkó Bélaként látta meg a napvilágot, és semmi baja nincs a nevével a mai napig. A színpadra azonban kellett egy egyszerűbb, egy frappánsabb név, ami először a Jimmy volt, ekkor Kiki még gitárosként lépett fel. Hamarosan feltűnt Zámbó Jimmy és akkor sürgősen változtatni kellett. Gondolkodott, ki is legyen, ki… így lett Kiki.
- Dobó Kata Kovács Kataként úgy érezte, nehezen futna be, ezért változtatott.
- Dolly egyszerűen csak Dolly, pedig az igazi neve Penczi Mária. Ma már mindenki így szólítja őt, és állandó meglepetést okoz, ha előkerülnek az iratai.
Papírmunka és pénz
A névváltoztatási kérelem illetékkel jár, és a névváltoztatási engedély kézhezvétele után új anyakönyvi kivonatot kell kérni, továbbá a személyazonosításra alkalmas okmányokat (személyazonosító igazolvány, útlevél, vezetői engedély) is le kell cserélni, plusz az adókártya, tajkártya, bankkártya cseréjét is ki kell fizetni. A névváltoztatási eljárás ügyintézési határideje a kérelem beérkezésétől számított 60 nap, ami a hiánypótlási idővel meghosszabbodhat. Az egész procedúra végül legalább 30 ezerbe kerül majd, vagy még ennél is többe, szóval nem olcsó mulatság.
A második világháború alatt és utána rengetegen változtattak nevet, gyakran munkát se nagyon kapott az, akinek nem volt “megfelelő” a neve. Akkoriban sokan megszabadultak a nemesi y-tól, amit inkább i-re váltottak. Aztán a kilencvenes évek elején közülük sokan visszatértek az y-ra. |
Itt olvashatsz még többet nevekről:
- Jó napot kívánok, doktor Kovács Masni vagyok!
- Kelén vagy Nergál? Minek nevezzelek, édes kisfiam?
- Kitagadja lányát, mert nem tetszik neki a név, amit unokájának adott