Úgy 3,3 millió éve egy csapat Australopithecus – feltehetően egy hím, két-három nőstény és néhány fiatal egyed – sétált át Tanzániában egy nedves vulkáni hamuval borított területen, ennek a sétának az újabb nyomait fedezték fel nemrég. A területen már 1975-ben felfedezték a jó állapotban megmaradt ősemberlábnyomokat, ám a nemrég felfedezettek segítségével jobban megismerhetjük a faj életmódját.
Az újabb lábnyomok felfedezésről az eLife című tudományos lapban számoltak be a kutatók. Ezeket egy múzeum számára végzett ásatáson találták, csupán 150 méterre a korábbi lábnyomok lelőhelyétől. A tanzániai és olasz tudósok úgy vélik, a két leletegyüttes összetartozik. “Az egyik egyed döbbenetesen magas lehetett, sokkal nagyobb, mint a csoport többi tagja, erről árulkodnak a talajon hagyott nyomok. A 165 centiméteres magasság alapján ez az eddig azonosított legnagyobb testű egyede a fajnak” – magyarázta Giorgio Manzi, a tanzániai régészeti projekt vezetője.
A kutatók szerint társadalmi szerkezetük közelebb állt a gorillákéhoz, mint a csimpánzokéhoz vagy a modern emberéhez. A gorilláknál egy hím és több nőstény alkot egy csoportot, melyen belül szaporodnak, és utódokat nevelnek.