Sajtótájékoztatón jelentette be a rendőrség, hogy a világon egyedülálló ókori kincseket találtak egy török kamionban az M5-ös autópályán. A kamiont egy ötven éves török férfi vezette, akinél a vezetőfülkében, egy szatyorban 14 antik aranynak vélt pénzérmét, valamint az ülés alatt egy rézedényt és további réztárgyakat találtak, illetve további 101, különböző alakú, méretű, ábrákkal ellátott, antiknak tűnő tárgyra bukkantak.
A rendőrség szakértőkhöz fordult, akik megállapították, hogy a tárgyak a közel-keleti térségből származhatnak – asszír, sumér, perzsa eredetűek, már amelyik eredeti. A lefoglalt műtárgyak közül az eredeti urartui bronzkincs becsült értéke 80 millió forint, a római aranyérméké közel 4,5 millió forint.
Urartui katona sírja
A szakértők szerint a bronztárgyak az ókori Urartu királyságból – a mai Törökország és Örményország területéről – valók, az időszámításunk előtti 9-7. századból. Egy magas rangú katona sírjából kerülhettek elő a lószerszámok, csengettyűk, tegezek fémborításai, csatok, harci szekér alkatrészei, egy bronzsisak és egy bronzüst, amiből a világon összesen négy darabot találtak eddig a kutatók. A fémtárgyakon látható földlerakódás nagyon hasonló mindegyiken, ami arra utal, hogy ugyanarról a lelőhelyről áshatták ki őket.
A lefoglalt tárgyakat a sofőr Törökországban, Isztambulban vette át 2016. szeptember 26-án azért, hogy azokat 300 euróért Lengyelországba szállítsa. A régiségek ellenőrzése során kiderült, hogy egyetlen nyilvántartásban sem szerepelnek, nem hiányoznak sem múzeumból, sem magángyűjteményből.
Hamis a baba
A régiségek között vannak olyan hamisítványok is – például pecséthengerek, kőedények, szobrok –, amelyek megtévesztésre alkalmasak, és eredetiként történő piacra bocsátásuk esetén együttes értékük meghaladhatná a 100 millió forintot. A szakértő véleményében kifejtette, hogy a világon egyedülálló leletegyüttest foglaltak le a NAV és a BKMRFK munkatársai.
A leletek a Szépművészeti Múzeumban kerültek megőrzésre, a csempészről a Kecskeméti Járási és Nyomozó Ügyészség dönt majd.