Szeptember végén nagy örömmel számoltunk be róla, hogy sok más országhoz hasonlóan Magyarország is arra készül, hogy fellépjen a műanyagszennyezés ellen. Az Innovációs és Technológia Minisztérium bejelentette, hogy elkészítettek egy tervezetet, miszerint januártól megemelnék a műanyag zacskók és egyéb egyszer használatos műanyag termékek árát, 2021-re pedig a teljes betiltás lesz a cél.
Úgy látszik azonban, hogy ebből semmi nem fog megvalósulni, Gulyás Gergely ugyanis a csütörtöki Kormányinfón bejelentette, hogy a kormány nem támogatja az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezését. A miniszter közölte, hogy „amíg nincs feltétlen díjbevezetési kötelezettségük” az ügyben, addig nem tesznek semmit.
Az Inforádió szerint ugyanakkor 2021-től így is betiltják majd Magyarországon az egyszer használatos műanyagokat, hiszen októberben az Európai Parlament megszavazta az erről szóló jogszabály-tervezetet – igaz, a magyar kormánypárti képviselők ekkor is tartózkodtak.
Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse érthetetlennek tartja a döntést.
Nincs másról szó, mint hogy az ivóvizeinkbe, ételeinkbe, levegőbe belekerülő szennyeződést korlátozzuk. Azt várjuk a kormányzattól, hogy az egészségünk védelmét a szennyező gazdasági érdekei helyett megvédi
– mondta az Inforádiónak.
A Greenpeace számításai szerint másodpercenként 160 ezer műanyag szatyrot gyárt le az emberiség, ezeket pedig átlagosan 20 percig használjuk, utána hulladék lesz belőlük. Az utóbbi időben rengeteg ország fellépett a jelenség ellen, többek között a szomszédos Románia is, ahol január 1-től tilos lesz egyes műanyag szatyrok forgalmazása.