Naponta egy-két tonnányi szemét hullik vissza az űrből a Földre – írja a HVG.hu. A lehulló fémdarabok – műholdak, hordozórakéták darabjai, egyéb alkatrészek – több balesetet is okoztak már: 1969-ben öt japán tengerész sérült meg a hajójukra potyogó űrszeméttől, 1997-ben pedig egy amerikai nő, Lottie Williams vállát súrolta egy Delta rakéta hulladéka.
Szerencsére attól azért egyelőre nem kell tartanunk, hogy naponta forduljon elő hasonló baleset. Az Economist összefoglalója szerint az űrből lepotyogó törmelék négyötöde porrá ég a légköri súrlódástól – igaz, még így is elég sok olyan darabka marad, ami akár halálos balesetet is okozhat.
Jó hír, hogy – mivel a szárazföld és az óceán jó része lakatlan – jelenleg igen kicsi az esélye, hogy valakit kupán csapjon egy lezuhant műholddarab. Csakhogy ez hamarosan megváltozhat: ahogy egyre több űreszközt állítunk Föld körüli pályára, a potenciális veszélyforrást jelentő törmelék mennyisége is egyre nő. Tavaly 111 sikeres felbocsátás volt – közel kétszer annyi, mint egy évtizeddel korábban –, ráadásul egyre több az olyan rakéta, amely több eszközt is magával visz az űrbe.