Ahogy arról az nlc. is beszámolt, balesetveszélyes az új érdi játszótér, amit szombaton egy családi nap keretében adott át T. Mészáros András helyi polgármester. Az RTL Klub Híradójának tudósítása szerint a háromszázmillió forintból épült játszótér közel sincs még kész: több helyen jókora csavarok, csövek, kábelek állnak ki a földből, és olyan munkagödrök is vannak a területen, amelyeket csak egy könnyen elmozdítható műanyag fedél takar.
A szülők szerint több gyerek is beleesett a munkagödrökbe, egyiküket kis híján felnyársalta két betonvas. Vannak, akik a játszótér közepére épített tavacskát is veszélyesnek tartják: „Jelenlegi állapotában életveszélyes (…) a babajátszótérbe épített kis tó, mindenféle kerítés vagy korlát nélkül” – írta egyikük.
A városháza magyarázkodik
A helyiek közül többen azt mondják, érthetetlen, miért adták át ilyen sietve a félkész játszóteret: annál is inkább, mivel – ahogy a 444.hu a helyi tévé riportjában kiszúrta – jóval a hivatalos határidő előtt avatták fel.
„A jogi határidő még egy hónap múlva lesz, tehát tulajdonképpen még nem is indokolt, hogy befejeztük volna, de szeretnénk minél előbb odaadni a lakosság rendelkezésére a gyerekeknek, nagyon figyelték már régóta, hogy mikor lehet bejönni. Úgy gondolom, hogy most van olyan stádiumban, hogy már lehet használni akadálymentesen” – mondta a tudósításban Kovács Péter Barna, a beruházás projektvezetője.
Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a közelmúltban egy tragikus kimenetelű játszótéri baleset is történt: alig egy hete egy hatéves kislány meghalt, két másik gyerek pedig megsérült, amikor ledőlt egy rosszul karbantartott mászóka a Heves megyei Csány óvodájának udvarán.
Nem csoda, hogy az érdi városháza magyarázkodik: a polgármester a Facebookon „aljas provokációnak” minősítette az ügyet, hivatala pedig az RTL Klub megkeresésére a következőket közölte: „Nem adtuk át a játszóteret, felavattuk és néhány napos próbaüzemet tartottunk.” Tájékoztatásuk szerint a játszótér október 1-je óta újra építési területnek számít, aki engedély nélkül bemegy, szabálysértést követ el. Igaz, erre szerdán még semmi sem figyelmeztette az ott lévőket, nem voltak lezárt területek, és sokan voltak a játszótéren – tudósított a csatorna.
Szinte biztos, hogy mulasztás okozta balesetet
Magyarországon szigorú biztonsági előírások vonatkoznak a közhasználatú játszóterek építésére és üzemeltetésére. A hatályos GKM-rendelet szerint „a játszótéri eszköz üzemeltetőjének a játszótéri eszköz időszakos ellenőrzését az időszakos ellenőrzés végzésére engedéllyel rendelkező szervezettel négyévenként kell elvégeztetni”. Igen ám, csakhogy mivel az üzemeltető és az üzemeltetést felügyelő hatóság gyakran egy és ugyanaz – jelesül az önkormányzat –, egyáltalán nem biztos, hogy bárki ellenőrzi is, hogy ez valóban megtörténik-e. „Magyarországon a játszóterek műszaki állapotának időszakos ellenőrzése az üzemeltetők feladata. Ezek lehetnek cégek, önkormányzatok és egyéb szervezetek is” – mondta lapunknak egy név nélkül nyilatkozó műszaki ellenőr.
A szakember szerint a csányi esetnél szinte biztosan a karbantartás, üzemeltetés hiányosságai okozták a balesetet. „Ha egy hosszabb ideje működő játszótérnél ilyesmi előfordul, az mindenképpen karbantartási hiba vagy mulasztás. Hogy ezt a mulasztást a hanyagság, a nemtörődömség vagy a pénzhiány miatt követi el az üzemeltető, az már teljesen mindegy” – fejtegeti a szakember, hozzátéve, a szigorú szabályok ellenére is sok a felületes, nem megfelelő javítás. Könnyen lehet, hogy a csányi óvodában is ez okozhatta a bajt, a Hiradó.hu tudósítása szerint miután egy teljesen szétkorhadt fajáték miatt az egyik helyi szülő feljelentést tett az önkormányzat ellen, átfestették az eszközöket. Igen ám, csakhogy a faluban azt beszélik, hogy a felújítást nem kellő odafigyeléssel végezték el; valószínűleg ez lehetett az oka annak, hogy a festék alatt a tartószerkezet elkorhadt. „Nem tudni, mire kérték fel a felújítást végző szakembert. Ha arra, hogy fesse le a játékokat, akkor elvégezte a munkáját. Ha viszont arra, hogy vizsgálja felül és javítsa meg a játszótéri faszerkezeteket, akkor nem biztos, hogy jól járt el.”
A műszaki ellenőr hozzátette, a szigorú szabályok ellenére több balesetveszélyes játszótér is lehet az országban: „Sajnos, gyakran előfordul, hogy hiányzik a pénz vagy a szándék a játszóterek ellenőrzésére, karbantartására.”