A Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője, Szlávik János az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a koronavírus-helyzetről és arról, mire számíthatunk a következő hónapokban. Az Infostart összefoglalója alapján így fogalmazott:
- Van már bevált módszer a koronavírus-betegség ellen – az, hogy vegyük fel az oltást. Így szinte biztos nem leszünk súlyos betegek, nem kerülünk kórházba és nem halunk meg.
- Óva int mindenkit, hogy egy oltás után úgy érezze, hogy övé a világ. A védettség csak a második oltás utáni egy-két hétben alakul ki.
- A kialakult védettség után az oltás a súlyos megbetegedést 100 százalékosan meggátolja.
- Amíg nincs nyájimmunitás, addig vigyázni kell. Ha valaki megkapja a védőoltást, akkor megfertőződhet, de alig-alig fertőz tovább. A nyájimmunitást legkorábban jó néhány hónap múlva érhetjük el.
- Az AstraZeneca vérrögképző mellékhatása rendkívül ritka, mostantól fel kell tüntetni és kutatják majd, miért és kinél jön létre. Most úgy tűnik, főleg középkorú nők érintettek és hormonális oka lehet a kórképnek.
- A védettség szempontjából annak nincs jelentősége, hogy mennyire erős tünetekkel reagál a szervezet egy védőoltásra. Arra érdemes figyelni, hogy ha a láz, a rossz közérzet nem múlik el, akkor lehet gyanakodni, hogy esetleg megfertőződtünk.
- Nagy engedményeket a lakosság negyedének átoltottsága után nem lehet adni. Ennyivel még nem lehet visszatérni a normális életünkhöz. Nyáron juthatunk el oda, hogy komolyabb engedményeket lehet tenni.
- Nyáron egy focimeccsen a tömeg még veszélyes lehet, de a strandon talán majd nem kell maszkban napozni.
„Hiszem azt, hogy idén lesz a kezünkben gyógyszer, amit beadok a betegnek, és meggyógyul anélkül, hogy kórházba kerülne”
Kiemelt kép: MTI / Kovács Attila